Zaznacz stronę
Wstecz

MONITOROWANIE PROCESÓW BROWARNICZYCH

POL-EKO-APARATURA posiada w swojej ofercie szeroką gamę aparatury kontrolno - pomiarowej. Wśród niej klienci znajdą elektrody pH, naczynka konduktometryczne do badania przewodności czy sondy tlenowe, które są produktami niezbędnymi dla wielu procesów. Jednym z nich jest przemysł browarowy i możliwość monitorowania procesu warzenia piwa.

Proces warzenia piwa

proces-warzenia-piwa

  • Smak i jakość piwa zależy w dużej mierze od jakości wody użytej do jego warzenia. Pomiary pH i przewodności determinują jego jakość.
  • Globalizacja wywiera ogromną presję konkurencyjną na browary. Utrzymanie wysokiej jakości piwa jest kluczem do sukcesu na rynku.
  • Zastosowanie analizy procesów gwarantuje jakość piwa i optymalizuje zarządzanie procesem w tym samym czasie.

Nie tylko kwestia smaku

Pomiar pH, przewodnictwa i tlenu rozpuszczonego w procesach browarnictwa

Wartość pH wody warzonej oraz zawartość soli są głównymi wyznacznikami smaku i jakości piwa. Dlatego w zależności od zawartych w nim substancji woda surowa lub woda pitna musi być poddawana różnym rodzajom obróbki, od odwróconej osmozy i obróbki chemicznej po filtrację. Elektrody pH - SE 558 Memosens oraz naczynka konduktometryczne SE 605 Memosens służą do monitorowania alkaliczności wody warzelniczej i zawartości soli wymaganych dla każdego określonego piwa.

Proces miażdżenia: konwersja skrobi-cukru silnie zależna od pH

W kolejnych procesach ważną rolę odgrywa również pomiar pH. Po wymieszaniu wody warzonej z zmielonym słodem w zacierze, enzymy przekształcają skrobię w maltozę. Ten wysoce zależny od pH proces zachodzi w zakresie pH od 5,4 do 5,6. W następnym etapie, gotowania brzeczki, dodaje się chmiel w celu kontroli smaku i terminu przydatności piwa w przyszłości, ustawia się jego gęstość właściwą i obniża wartość pH. Ponieważ elektroda pH SE 555 może być sterylizowany parą przegrzaną i jest biokompatybilny, idealnie nadaje się do monitorowania tych procesów.

Pomiar tlenu - niezbędny do niezawodnego zarządzania procesem

Później pozostałości po chmielu i wytrącone białko - oddziela się w kąpieli wirowej, a do brzeczki dodaje się odmierzone drożdże i tlen w celu wywołania procesu fermentacji. Rygorystyczne zasady obowiązują dla drożdży. Aby zapewnić optymalną jakość, wartość pH i zawartość rozpuszczonego tlenu są monitorowane podczas hodowli drożdży. Ponieważ zawartość rozpuszczonego tlenu determinuje żywotność drożdży podczas fermentacji i rozwoju smaku, pomiar tlenu jest niezbędny do niezawodnego zarządzania procesem. W tym momencie sonda tlenowa SE 706 w higienicznym wariancie ze stali nierdzewnej gwarantuje wiarygodny pomiar.

Następnie brzeczka zamienia się w zielone piwo w zbiornikach. Na tym etapie niska zawartość tlenu zachowuje smak piwa. Ciągły pomiar tlenu pozwala również na wykrywanie wycieków w zbiornikach magazynowych w odpowiednim czasie. Przed butelkowaniem piwo jest filtrowane i przechowywane w zbiornikach ciśnieniowych. Aby zabezpieczyć smak i zapobiec utlenianiu, należy przestrzegać maksymalnych wartości granicznych stężenia tlenu. Niektóre duże browary również określają dokładną zawartość alkoholu w piwie, rozcieńczając go z odgazowaną wodą. Proces odgazowania monitorowany jest przez pomiar rozpuszczonego tlenu. To samo dotyczy butelkowania, w którym stężenie tlenu musi pozostać poniżej 25 ppb, aby zachować trwałość i smak.

CIP: dozowanie środka płuczącego z indukcyjnym pomiarem przewodności

W celu przestrzegania rygorystycznych zasad higieny w produkcji żywności, systemy do warzenia piwa należy czyścić naprzemiennie roztworem wodorotlenku sodu i kwasem (często kwasem azotowym) w temperaturze około 65 ° C (proces CIP). Stężenie CIP jest kontrolowane na podstawie indukcyjnego pomiaru przewodnictwa za pomocą pomocą naczynka konduktometrycznego SE 680. Podczas końcowego płukania oczyszczonych linii procesowych, całkowite usunięcie wszystkich płuczących mediów jest weryfikowane za pomocą pomocą naczynka konduktometrycznego SE 605 H.

Oczyszczanie ścieków z browaru

Wreszcie, technologia Memosens jest również stosowana w oczyszczaniu ścieków browarniczych, które wymagają czujników takich jak elektroda pH SE 554, wysoce odporne chemicznie indukcyjne naczynko konduktometryczne SE 655 do pomiaru w silnie zanieczyszczonych mediach oraz długotrwało stabilna sonda tlenowa SE 715. Ponieważ oczyszczanie ścieków w browarze wiąże się z niezwykle dużym obciążeniem, zalecane są zautomatyzowane systemy czyszczące w punktach pomiarowych.

browary

  • W wilgotnym środowisku browarów i do czyszczenia systemu, bezdotykowy indukcyjny system Memosens Plug & Play gwarantuje niezrównaną niezawodność i jakość pomiaru.
  • Niezawodnie dokładne pomiary są niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości produktu i ochrony kluczowych właściwości marki z punktu widzenia konsumenta.
  • Niższe koszty dzięki dłuższemu okresowi użytkowania czujnika: Memosens wykrywa liczbę cykli CIP / SIP i sugeruje interwały konserwacyjne, aby wydłużyć żywotność czujnika.