Zaznacz stronę
Wstecz

Odkrywajmy tajemnice przyrody

Odkrywajmy tajemnice przyrody

Dnia 5 czerwca 2017r. w Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska zakończyliśmy trwający rok projekt „Odkrywajmy tajemnice przyrody", w którym uczestniczyły dzieci z grupy „Skrzaty" z Publicznego Przedszkola nr 4 oraz dzieci z grupy „Rybki" z Publicznego Przedszkola nr 6 w Wodzisławiu Śląskim.

Na pożegnanie dzieci wykonały eksperyment pod nazwą „WULKAN". Do wykonania ww eksperymentu potrzebowaliśmy:

  • sodę oczyszczoną,
  • ocet,
  • płyn do mycia naczyń ( detergent ),
  • łyżkę, nakrętkę po napoju, pipetkę plastikową, miseczkę plastikowa oraz plastelinę ( surowce wtórne, plastelina, pipetka i miseczka - wcześniej wykorzystywana na zajęciach).

Opis doświadczenia: na środku miski umieściliśmy nakrętkę z sodą oczyszczoną i detergentem, z plasteliny zrobiliśmy placek o wymiarach ok. 5 cm x 5cm i grubości ok. 2 mm, nakryliśmy nim naszą nakrętkę z mieszaniną sody i detergentu. Wyszedł nam mini „wulkan". Po środku wulkanu zrobiliśmy krater; do otworu przy pomocy pipetki wlaliśmy ocet i czekaliśmy na reakcję.

Obserwacja: nasz „wulkan" wybucha !!! - wołały uradowane dzieci. W rzeczywistości były bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada). Po doświadczeniu dzięki uprzejmości właścicieli firmy POL-EKO-APARATURA Sp.j. oraz EkoCykl Organizacji Odzysku Opakowań S.A. dzieci dostały dyplomy i niespodzianki na zakończenie cyklu zajęć przyrodniczych.