Loading...
Cynamon

Urządzenia POL-EKO-APARATURA niejednokrotnie wykorzystywane są w bardzo nietypowych aplikacjach, dlatego też postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszą wiedzą na ten temat publikując cykl artykułów.

Komora klimatyczna KK 750 TOP+ INOX/G w wersji fitotronowej (z oświetleniem w drzwiach) naszej produkcji, pracuje w Departamencie Rolnictwa Zagranicznego (DEA) na Sri Lance. Jest to instytucja rządowa, odpowiedzialna za badania nad poprawą wydajności produkcji i jakości roślin wieloletnich, tradycyjnie uprawianych na terenie Cejlonu. Do roślin tych należą cynamon, pieprz, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, kawa, kakao, wanilia, pieprz żuwny, aromatyczna trawa Citronella, palma betelowa.

Nasza komora klimatyczna pracuje w Stacji Badawczej Cynamonu, której zadaniem jest zaplanowanie i wdrożenie odpowiednich programów badawczych i rozwojowych w celu zwiększenia wydajności i jakości cynamonu oraz aromatycznej trawy Citronella.

W komorze prowadzone są aktualnie badania nad rozwojem wysokogatunkowych odmian cynamonu oraz nad optymalizacją rozmieszczenia roślin w kontekście gęstości kory cynamonu. Dzięki badaniom prowadzonym z użyciem naszej komory możliwe będzie zebranie i scharakteryzowanie gatunków z rodzaju Cinnamonum, przeprowadzenie badań wpływu nawozów na wzrost plonów i jakość cynamonu. Planowane jest również rozmnażanie wegetatywne oraz in vitro wysokiej jakości starannie dobranych gatunków cynamonu oraz badania dotyczące czynników wpływających na liście cynamonu, ilość oleju kory i jego jakość.

Poza badaniami nad jakością samego cynamonu, dzięki możliwości ścisłej kontroli warunków środowiskowych panujących w komorze klimatycznej, prowadzone będą również analizy wpływu biopestycydów na owady i choroby atakujące cynamon, badania nad chorobami liści, korzeni i kory, nad łamliwością łodyg oraz określanie poziomu siarki w laskach cynamonu poddanych fumigacji.

Jednym słowem, kiedy będziecie Państwo używać cejlońskiego cynamonu, zawsze pamiętajcie, że wpływ na jego wysoką jakość miały badania prowadzone w komorze klimatycznej wyprodukowanej w Polsce!