Loading...

Obowiązek ewidencjonowania F-gazów

Be eco

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 roku wymagającej prowadzenia ewidencji F-gazów (F-gazy to fluorowane gazy powszechnie stosowane  w urządzeniach chłodniczych przyczyniające się tzw. efektu cieplarnianego) wyjaśniamy, iż obowiązkiem sprawozdawczym objęte są podmioty, które importują lub eksportują F-gazy, jak również podmioty, które stosują F-gazy.

Według definicji podanej w art. 2 pkt 9, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o F-gazach nr 517/2014: „stosowanie oznacza wykorzystywanie fluorowanych gazów cieplarnianych w produkcji, konserwacji lub serwisowaniu, w tym ponownym napełnianiu, produktów i urządzeń lub
w innych procesach, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu”.

Ustawa określa obowiązki „Operatora” instalacji, którym jest najczęściej jej właściciel. Operator ma zapewnić, że „urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła oraz systemy ochrony przeciwpożarowej zawierające co najmniej 3kg fluorowanych gazów cieplarnianychsprawdzane są pod względem wycieków”.

Urządzenia produkowane przez firmę POL-EKO-APARATURA zawierają niewielkie ilości czynników chłodniczych (F-gazów), znacznie poniżej 3 kg. W myśl ustawy, nie ma potrzeby  dokumentowania rodzaju czynnika i jego ilości w zakupywanych od nas urządzeniach laboratoryjnych.

Kategorie: Bez kategorii