Loading...

Pożar – myślisz, że Ciebie nie dotyczy?

W Polsce w pożarach ginie 1,53 osoby na 100 tysięcy i jest to jedna z najwyższych wartości na świecie. W ciągu roku dochodzi do 150-180 tysięcy zdarzeń, w których ginie około 500 osób, a poniesione w nich stary sięgają 1,5 mld zł. Dla porównania, w latach 80. mieliśmy do czynienia z 20 tys. pożarów rocznie – nastąpił więc prawie dziewięciokrotny wzrost! Statystyki nie uwzględniają tego, że straty materialne mogą w efekcie doprowadzić do bardzo dużych start gospodarczych oraz środowiskowych oraz przede wszystkim mogą być powodem wielu cierpień ludzi – nie tylko ofiar pożarów, ale także ich najbliższych.

Przyczyny oraz miejsca najbardziej narażone na wystąpienie pożaru

Każdy z nas powinien przede wszystkim zachować rozwagę oraz trzeźwy umysł podczas posługiwania się otwartym ogniem oraz substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to co się wydarzy. Narażone na pożar są zwłaszcza miejsca, w których często używane oraz składowane są materiały łatwopalne oraz wybuchowe. Mowa tutaj o warsztatach samochodowych, mieszalniach farb, lakierniach, drukarniach, agencjach reklamy, serwisach RTV/AGD, firmach budowlanych, laboratoriach, pracowniach artystycznych oraz wszystkich, w których niniejsze środki są używane.

Czasami wystarczy chwila nieuwagi podczas wykonywania codziennych czynności, aby zaprószyć ogień, a jeśli ma to miejsce w pobliżu substancji łatwopalnej lub wybuchowej, to na tragedie nie trzeba długo czekać. W momencie zapalenia się np. rozpuszczalnika, czy oleju (materiały typu B) pożar zacznie się rozprzestrzeniać w mgnieniu oka, a jego gaszenie wodą może skończyć się jak na filmiku poniżej – dlatego tak ważna jest edukacja w tej dziedzinie. Ponadto powodem powstania pożaru wcale nie musi być czynnik ludzki – wystarczy przepięcie w instalacji elektrycznej, czy uderzenie pioruna.

Gaszenie oleju wodą

Konsekwencje

Jak się zabezpieczyć?

Substancje niebezpieczne należy przechowywać w szafach bezpieczeństwa, w których w razie pożaru następuje:

  • samoczynne zamknięcie drzwi
  • uszczelnienie drzwi pęczniejącymi uszczelkami przeciwogniowymi
  • automatyczne zamykanie otworów wentylacyjnych przy temperaturze 70 °C (+/- 10°C)

Zalety szaf bezpieczeństwa:

  • szafy na substancje niebezpieczne wyposażone są w podstawę transportową umożliwiającą podjechanie pod szafę wózkiem podnośnym
  • można je w łatwy sposób podłączyć do instalacji wentylacyjnej
  • szafy bezpieczeństwa są produkowane w różnych kolorach RAL, dzięki czemu po kolorze szafy można od razu poznać, jaki rodzaj substancji niebezpiecznej jest w niej przechowywany
  • produkowane są z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają ich trwałość na lata
  • oferta obejmuje między innymi szafy bezpieczeństwa do przechowywania łatwopalnych cieczy – cechujące się ognioodpornością 90 lub 30 minut, podblatowe szafy bezpieczeństwa (np. do montażu z dygestorium), szafy na kwasy i zasady, a także szafy na butle gazowe
asecos-safety-storage-cabinet-range

Szafy bezpieczeństwa to gwarancja bezpiecznego przechowywania substancji niebezpiecznych w przemyśle i laboratorium. Bez względu na to, czy jest to laboratorium, zakład produkcyjny, hala magazynowa czy ośrodek naukowo-badawczy, jeśli używane, przechowywane i składowane są tam substancje niebezpieczne, to zgodnie z normą PN-EN 14470-1:2010 (DIN EN 14470-1) należy stosować szafy bezpieczeństwa.

Oferta specjalna

Przygotowaliśmy dla państwa ofertę specjalną, w której każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. Cztery modele szaf – każdy inny, każdy dający maksimum bezpieczeństwa. Jeśli jednak zaproponowane przez nas modele nie odpowiadają Twoim potrzebom – skontaktuj się z nami, przedstaw czego oczekujesz, a my przygotujemy spersonalizowaną ofertę, specjalnie dla Ciebie.

Możliwość współfinansowania z funduszu prewencyjnego PZU

S-UB

S-UB

Mała szafka dla tych, co mają kilka substancji niebezpiecznych i nie chcą tracić miejsca, ani pieniędzy na duża szafę.

Wymiary: 593 x 574 x 600 (szer.  gł. wys. [mm])

Minimalny czas ogniotrwałości: 90 min

S-Classic-90 WDASL

S-Classic-90 WDASL

Średnia szafa dla tych, którzy w miejscu pracy używają większej ilości substancji niebezpiecznych.

Wymiary: 596 x 616 x 1298 (szer.  gł. wys. [mm])

Minimalny czas ogniotrwałości: 90 min

Q-Classic-90 WDL

Q-Classic-90 WDL

Duża szafa dla tych, którzy posiadają wiele, rożnych substancji niebezpiecznych

Wymiary: 599 x 615 x 1935 (szer.  gł. wys. [mm])

Minimalny czas ogniotrwałości: 90 min

Q-Classic-30 WDL

Q-Classic-30 WDL

Duża szafa dla tych, którzy posiadają wiele, rożnych substancji niebezpiecznych, a jednocześnie nie potrzebują, aż 90 min ogniotrwałości. Jest to tańsza alternatywa, która również znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa podczas ewentualnego pożaru.

Wymiary: 564 x 620 x 1947 (szer.  gł. wys. [mm])

Minimalny czas ogniotrwałości: 30 min

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej:

Tel: +48 32 453 91 70

E-mail: info@pol-eko.com.pl

Kategorie: Bez kategorii