Zaznacz stronę
Wstecz

INKUBATORY PELTIERA JESZCZE BARDZIEJ EKO!

Słowo EKO, które z przytupem wtargnęło do naszego życia, z pewnej mody stało się stylem życia, a nawet poczuciem obowiązku, który powinniśmy spełnić dla naszej planety. Warto zadbać o naszą planetę by mogła służyć nam i tym, którzy przyjdą po nas. Unikanie plastiku, oszczędzanie wody czy energii elektrycznej to punkty wyjścia by na ziemi żyło się lepiej. W POL-EKO-APARATURA tematy EKO są bliskie naszemu sercu i ciągle zmieniamy się tak, by było lepiej. Kolejny raz dokładamy małą cegiełkę, by produkowane przez nas urządzenia zużywały mniej energii, a co za tym idzie, nie musimy tłumaczyć. Nasze EKO inkubatory z chłodzeniem Peltiera stały się jeszcze bardziej EKO!

Wiele korzyści

Inkubator z chłodzeniem Peltiera to urządzenie termostatyczne, które zarówno grzeje, jak i chłodzi pracując w temperaturze od 0°C do +70°C (maksymalnie 20°C poniżej temperatury otoczenia). Urządzenie posiada wymuszony obieg powietrza oraz możliwość regulacji pracy wentylatora. POL-EKO-APARATURA produkuje urządzenie w czterech wariantach o pojemności 56, 112, 245 i 749 litrów. Wszystkie wyposażone są w nowoczesny mikroprocesorowy sterownik w wersji Smart lub Smart PRO do wyboru. Urządzenia mają zastosowanie w mikrobiologii, hodowli roślin i mikroorganizmów. Służą również do inkubowania prób w określonych warunkach jak na przykład oznaczenie BZT.

GALERIA

Skąd płynie wachlarz zalet urządzenia z układem chłodzenia opartym na technologii ogniw Peltiera? Z wyeliminowania z inkubatora układu chłodzenia opartego o kompresor i użycia w zamian modułu Peltiera. Dzięki temu inkubatory są przyjazne dla środowiska, ponieważ niepotrzebne są w nich gazy chłodnicze. Są również lżejsze i mniejsze poprzez brak wspomnianego sprzętu, który zajmuje sporo miejsca i swoje waży. Ma to znaczenie, jeśli przestrzeń w laboratorium nie jest za duża.

Kolejna sprawa to wibracje, których poprzez brak kompresora jest zwyczajnie mniej. Nie mniejszym atutem jest bardzo dobra jednorodność i stabilność temperatury wynikająca z użycia ogniw Peltiera. Dodatkowo czas dojścia do zadanej temperatury (np. po otwarciu drzwi) jest znacznie krótszy. Warto tutaj podkreślić, że układ chłodzenia oparty o wspomniany kompresor ma swoje zalety i jest również używany w naszych urządzeniach. Z tym, że każda produkowana przez POL-EKO-APARATURA grupa urządzeń jest inna i spełnia różne potrzeby, stąd nie negujemy wykorzystania tradycyjnych układów chłodzenia. Jednakże w przypadku inkubatorów postawiliśmy na innowacyjne rozwiązanie, które na przestrzeni czasu udało się udoskonalić.

ZOPTYMALIZOWANY PROCES STEROWANIA

Wydaje się, że urządzenie, o którym tutaj mowa jest idealne i faktycznie można nazywać je EKO. Mimo to dzięki udoskonaleniom naszych konstruktorów i pracowników działu R&D osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki pracy naszych inkubatorów opartych na ogniwach Peltiera.

Dzięki, optymalizacji procesu sterowania, znacząco zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną całego urządzenia, szczególnie w temperaturach zbliżonych do temperatury otoczenia. Spowodowało to zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych w kontekście opłaty za energię elektryczną. W całym zakresie pracy urządzenia (0*C – 70*C), obniżono koszty za energię elektryczną średnio o:

– 44% w modelu ILP 53

– 40% w modelu ILP 115

– 39% w modelu ILP 240

Możemy się pochwalić, że udało się osiągnąć jeszcze lepszą stabilność oraz dzięki optymalizacji pracy wentylatorów zewnętrznych udało się zredukować poziom hałasu samego urządzenia. Co więcej, w przypadku nastaw temperatur zbliżonych do temperatury otoczenia, wentylatory zewnętrzne są wyłączane. Załączają się dopiero przy większym zapotrzebowaniu na moc. To automatycznie wpływa na poziom hałasu oraz często wspominaną i podkreślaną kwestę zużycia energii elektrycznej. Wszystkie te zmiany sprawiają, że wyprzedzamy konkurencję, proponując klientowi specjalistyczne urządzenie laboratoryjne, które zużywa mniej energii elektrycznej aniżeli urządzenia, z których korzystamy, na co dzień typu płyta indukcyjna, piekarnik czy lodówka.

ZYSKI DLA SIEBIE I ZIEMI

Dzięki zoptymalizowaniu procesu sterowania inkubatora mamy możliwość zaoszczędzić prawie połowę energii elektrycznej zużywanej do tej pory przez urządzenie, a co za tym idzie, oszczędzamy pieniądze. Ma to duże znaczenie w obliczu zmian cenników energii elektrycznej, która w ostatnim czasie znacząco podrożała. Mniejsze zużycie energii elektrycznej poza zyskiem w postaci pełniejszej kieszeni przedkłada się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. To z kolei wpływa na polepszenie jakości naszego powietrza i życia ludzi oraz fauny i flory.