Loading...
pytania_FAQ

FAQ – często zadawane pytania

Suszarki laboratoryjne

Czym jest suszarka laboratoryjna z wymuszonym obiegiem powietrza?

Jest to urządzenie służące do suszenia w zakresie temperatury od +5°C powyżej temperatury otoczenia do +300°C. Wymuszony obieg powietrza polega na zastosowaniu w komorze roboczej wentylatora, który równomiernie rozprowadza powietrze w całej komorze wewnętrznej, dzięki czemu urządzenie pracuje stabilnie i szybciej osiąga zadaną przez użytkownika temperaturę, nawet przy znacznym wypełnieniu komory.

Z jakich elementów zbudowana jest suszarka laboratoryjna?

Do najważniejszych komponentów, z których zbudowana jest suszarka laboratoryjna produkcji POL-EKO-APARATURA należą m.in. izolowana komora robocza, sterownik, element grzejny, obudowa zewnętrzna oraz pozostałe układy elektroniczne.

Gdzie można znaleźć Instrukcję BHP dla suszarek laboratoryjnych?

Zbiór zasad bezpiecznego użytkowania suszarki laboratoryjnej produkcji POL-EKO-APARATURA można znaleźć w Instrukcji obsługi tych urządzeń, dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładce „do pobrania”.

Do czego służy suszarka laboratoryjna?

Suszarka laboratoryjna (SL) przeznaczona jest do suszenia w zakresie temperatury od +5°C powyżej temperatury otoczenia do +300°C. Przy jej użyciu można przeprowadzać standardowe procesy suszenia, hartowania oraz proces sterylizacji szkła. Suszarka dedykowana jest do zastosowań biologicznych, chemicznych, medycznych, farmaceutycznych i do wykorzystania w laboratoriach fizycznych. Każde inne zastosowanie może spowodować uszkodzenie urządzenia i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Suszarki nie powinny być w szczególności wykorzystywane do przygotowania żywności lub do sterylizacji i odkażania produktów lub sprzętu medycznego zgodnego z definicją urządzeń medycznych 93/42/EWG (MDD). Suszarki laboratoryjne POL-EKO-APARATURA posiadają naturalny obieg powietrza (SLN) lub wymuszony obieg powietrza (SLW). Do wyboru dostępne są modele ze sterownikiem Smart lub Smart PRO.

Czy w suszarkach laboratoryjnych POL-EKO można suszyć szkło?

Jednym z podstawowych przeznaczeń suszarek laboratoryjnych POL-EKO-APARATURA, zarówno tych z obiegiem naturalnym (grawitacyjnym) jak i tych z wymuszonym obiegiem powietrza jest właśnie suszenie różnego rodzaju szkła laboratoryjnego. Ilość szkła, jaką możemy poddać procesowi suszenia jest zależna przede wszystkim od wielkości suszarki oraz ilości różnego rodzaju półek jakie możemy umieścić w komorze grzewczej takiej suszarki. W celu uniemożliwienia zabrudzania się suszonego szkła na wlocie powietrza do komory suszarki można umieścić filtr świeżego powietrza HEPA (jest to opcja dodatkowo płatna).

Czy suszarki mogą występować w wersji wielokomorowej?

Suszarki produkcji POL-EKO-APARATURA występują głównie w wersji jednokomorowej. Zakres pojemności komór roboczych suszarek wynosi od 15 litrów do 1005 litrów. W przypadku suszarek typu SL 53, SL 75, SL 115 oraz SL 180 istnieje możliwość wzmocnienia nadstawki suszarki w celu ustawienia jednej na drugiej, z zastrzeżeniem, że oba urządzenia są tego samego typu (wzmocnienie nadstawki jest opcją dodatkowo płatną). W takiej sytuacji należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to dalej dwie odrębne suszarki z dwoma kablami zasilającymi i dwoma odrębnymi wyświetlaczami. Temperatura w każdej z nich jest również ustawiana odrębnie.

Czym jest suszarka laboratoryjna z naturalnym obiegiem?

Jest to urządzenie przeznaczone do suszenia w zakresie temperatury od +5°C powyżej temperatury otoczenia do +300°C. Naturalny obieg powietrza oznacza, że w komorze wewnętrznej nie ma zainstalowanego wentylatora, dzięki czemu powietrze obiega komorę w sposób grawitacyjny (naturalny). Takie rozwiązanie powoduje, że ten typ suszarki doskonale nadaje się wygrzewania substancji sypkich, gdyż nie są one rozwiewane przez wentylator. Dodatkowym atutem suszarki z obiegiem naturalnym jest cicha praca urządzenia, gdyż przez brak wentylatora wyeliminowany zostaje stały szum jaki zazwyczaj wydaje wentylator.

Gdzie znajdę opis wybranej suszarki laboratoryjnej?

Opis techniczny wybranej suszarki laboratoryjnej produkcji POL-EKO-APARATURA można znaleźć klikając w zakładkę „Produkty”, następnie w „Suszarki laboratoryjne”. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie  w wybrany model urządzenia. Opis, o którym mowa powyżej znajduję się w widocznej tam tabeli. W tym miejscu istnieje również możliwość wygenerowania karty katalogowej wybranej suszarki.

Jakie firmy są największymi producentami suszarek laboratoryjnych?

Największym producentem suszarek laboratoryjnych na terenie Polski jest POL-EKO-APARATURA sp.j. z Wodzisławia Ślaskiego.

Czy istnieje możliwość zakupu suszarki laboratoryjnej z termoobiegiem?

W przypadku urządzeń termostatycznych przeznaczonych dla branży laboratoryjnej bardziej trafnym określeniem będzie nazwanie takiego urządzenia „suszarką laboratoryjną z wymuszonym obiegiem”. Oznacza to, że taka suszarka w swojej komorze roboczej ma wbudowany wewnętrzny wentylator, który mechanicznie wymusza cyrkulację powietrza w komorze i zapewnia jego stałą wymianę.
Określenie „termoobieg” częściej stosowane jest w przypadku urządzeń grzejących, w których umieszcza się żywność, czyli np. w piekarnikach.

Cieplarki laboratoryjne

Do czego służy cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna (CL) służy do inkubowania prób w warunkach podwyższonej temperatury. Zakres temperatur dla tego urządzenia wynosi od +5°C powyżej temperatury otoczenia do +100°C. Cieplarka dedykowana jest do zastosowań biologicznych, chemicznych, medycznych, farmaceutycznych i do wykorzystania w laboratoriach fizycznych. Każde inne zastosowanie może spowodować uszkodzenie urządzenia i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Cieplarki nie powinny być w szczególności wykorzystywane do przygotowania żywności lub do sterylizacji i odkażania produktów lub sprzętu medycznego zgodnego z definicją urządzeń medycznych 93/42/EWG (MDD). Cieplarki laboratoryjne POL-EKO-APARATURA posiadają naturalny obieg powietrza (CLN) lub wymuszony obieg powietrza (CLW). Do wyboru dostępne są modele ze sterownikiem Smart lub Smart PRO.

Jaki litraż mają najmniejsze dostępne cieplarki laboratoryjne?

Najmniejsze cieplarki laboratoryjne dostępne w ramach oferty POL-EKO-APARATURA to CL 15 (15 litrów) oraz CL 32 (32 litry). Oba modele występują zarówno w wersji z naturalnym obiegiem powietrza (CLN) jak i w wersji z wymuszonym obiegiem powietrza (CLW). Modele te są dostępne tylko w wersji ze sterownikiem typu SMART.

Czy cieplarki laboratoryjne można wykorzystywać w weterynarii?

Z naszego doświadczenia wynika, że cieplarki laboratoryjne są wykorzystywane w weterynarii do wielu badań laboratoryjnych. Urządzenia te należą do najczęściej kupowanych produktów przez wszelkiego rodzaju gabinety weterynaryjne oraz Inspektoraty weterynaryjne w naszym kraju.

Czy cieplarki laboratoryjne posiadają opcję płaszcza wodnego?

Cieplarki laboratoryjne produkowane przez POL-EKO-APARATURA wyposażone są w element grzejny jakim jest grzałka, dzięki której temperatura w komorze może wynosić od +5°C powyżej temperatury otoczenia do 100°C. Urządzenie to nie zostało wyposażone w specjalny zbiornik na wodę, dzięki któremu można by maksymalizować wilgotność względną bez kondensacji, tworząc efekt płaszcza wodnego.

Czy cieplarki laboratoryjne mogą jednocześnie grzać i chłodzić?

Cieplarki laboratoryjne produkowane przez POL-EKO-APARATURA zostały wyposażone w grzałkę/grzałki (w zależności od wielkości modelu), w związku z czym ich głównym zadaniem jest proces ogrzewania wsadu znajdującego się w komorze roboczej. Nasze cieplarki nie posiadają układu chłodzenia przez co nie mogą w szybki sposób obniżyć temperatury panującej w komorze wewnętrznej.

W naszej ofercie mamy jednak inne urządzenia, które posiadają możliwość grzania i chłodzenia. Są to szafy termostatyczne, inkubatory oraz komory klimatyczne.

Do jakich celów można zastosować cieplarkę laboratoryjną?

Cieplarki laboratoryjne produkcji POL-EKO-APARATURA można przykładowo stosować do następujących procesów: inkubacja prób dla oznaczeń mikrobiologicznych, badanie odporności termicznej materiałów narażonych na podwyższone temperatury użytkowania, testy na przeciwciałach, badania na bakteriach, obserwowanie krystalizacji, rozwój termofilów, badania denaturalizujące w przemyśle spożywczym.

Inkubatory laboratoryjne

Do czego służy inkubator laboratoryjny ILW?

Inkubatory laboratoryjne ILW służą do inkubowania prób w stabilnych warunkach temperaturowych – niezależnie od temperatury otoczenia (maksymalny zakres -10…+100°C). Przykładowe zastosowania inkubatora z chłodzeniem: badania mikrobiologiczne, hodowla roślin i mikroorganizmów w ściśle określonych warunkach temperatury, inkubacja prób w określonych warunkach temperatury, inkubacja prób przy oznaczeniach BZT.

Jaki inkubator z grzaniem i chłodzeniem wybrać?

Idealnym rozwiązaniem jest inkubator laboratoryjny ILW, który posiada zarówno układ chłodzenia jak i układ grzania, dzięki czemu gwarantuje zakres pracy urządzenia od -10 do +100°C niezależnie od temperatury otoczenia.

Czy do inkubatora z chłodzeniem mogę włożyć wytrząsarkę?

Wytrząsarki laboratoryjne marki POL-EKO-APARATURA zostały tak zaprojektowane, aby mogły współpracować z inkubatorami z chłodzeniem (serii ILW). W tym przypadku konieczne jest dokupienie opcji GNZ – wewnętrzne gniazdko zasilające.

Czy mogę zamówić inkubator laboratoryjny z oświetleniem?

Dzięki funkcji oświetlenia fotoperiod (FOT) oraz fitotron (FIT) możliwa jest symulacja dnia i nocy w inkubatorach z chłodzeniem ILW. Podstawowa różnica między funkcją FOT i FIT jest taka, że w pierwszym przypadku światło można jedynie włączyć i wyłączyć, a w drugim dodatkowo sterować jego intensywnością. W funkcję FOT mogą być wyposażone inkubatory w wersji SMART, w funkcję FIT w wersji SMART PRO. Więcej o sterownikach Smart i Smart PRO możesz dowiedzieć się na stronie www.smart4lab.eu

Inkubatory laboratoryjne z chłodzeniem Peltiera

Jaka jest różnica pomiędzy inkubatorami ILW i ILP?

Układ chłodzenia w inkubatorze ILW oparty jest na kompresorze, natomiast inkubatory ILP posiadają moduły Peltiera, zwane także ogniwami, które są urządzeniami elektrycznymi wykorzystującymi efekt Peltiera do realizacji zarówno funkcji chłodzenia, jak i grzania.

Jakie są zalety inkubatora z modułem Peltiera?

Głównymi zaletami inkubatora z modułem Peltiera ILP jest cicha praca (ograniczenie szumu generowanego przez urządzenie w znacznym stopniu poprawia komfort pracy w laboratorium), brak wibracji (poprzez zastosowanie ogniw Peltiera wyeliminowane zostały wibracje, wcześniej generowane pracą kompresora), jednorodność i stabilność (układ chłodzenia pracujący na bazie ogniw Peltiera pozwala na uzyskanie znakomitej stabilności i jednorodności. Dodatkowo czas dojścia do zadanej temperatury, np. po otwarciu drzwi jest znacznie krótszy). Inkubator jest lżejszy i mniejszy (układ chłodzenia oparty na ogniwach Peltiera pozwala na zmniejszenie gabarytów urządzenia i jego wagi. ILP jest również przyjazny dla środowiska (dzięki usunięciu kompresora wyeliminowano użycie czynników chłodniczych, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne).

Sterylizatory laboratoryjne

Jaka jest różnica pomiędzy suszarką laboratoryjną a sterylizatorem?

W odróżnieniu od suszarek SL, sterylizatory poza utrzymywaniem temperatury maksymalnie do 250°C posiadają szereg funkcji dodatkowych zabezpieczających sterylizowany wsad: fabrycznie ustawione 3 programy sterylizacji, automatyczną blokadę drzwi podczas trwania programu sterylizacyjnego, kominek wentylacyjny zamykany automatycznie po uruchomieniu programu sterylizacji.

Do czego służy sterylizator SRW?

Sterylizator to urządzenie przeznaczone do sterylizacji np. (maseczek, dokumentów, szkła, próbek) gorącym powietrzem i suszenia np. szkła laboratoryjnego.

Do czego służy sterylizator przelotowy?

Sterylizator przelotowy SRWP posiada dwoje drzwi: z przodu oraz z tyłu. Dzięki temu idealnie sprawdzi się do suszenia elementów malowanych oraz lakierowanych, suszenia/sterylizowania elementów między strefą czystą i brudną, suszenia elementów na linii produkcyjnej.

Jaka jest różnica pomiędzy sterylizatorem SR a autoklawem?

Sterylizatory laboratoryjne SR to urządzenia przeznaczone do sterylizacji gorącym powietrzem, natomiast autoklawy stosuje się do sterylizacji parą wodną pod podwyższonym ciśnieniem.

Wytrząsarki laboratoryjne

Do czego służy wytrząsarka laboratoryjna?

Wytrząsarki laboratoryjne LS służą do mieszania cieszy w kolbach, rozdzielaczach lub do tworzenia zawiesin:
– przy szybkości wytrząsania od 30 do 300 lub 500 rpm,
– orbitalnym typie ruchu
– czasie pracy od 1min do 99h lub do pracy ciągłej.

W ofercie posiadamy 4 modele wytrząsarek. Każda z nich może być wyposażona, w zależności od zastosowania, w różnego rodzaju platformę mieszającą, np. platforma uniwersalna, platforma do mocowania uchwytów do kolb o pojemności 25ml, 50ml, 100ml, 250ml lub 500ml, platforma do wytrząsania płytek Petriego lub do rozdzielaczy. Dodatkowo, na każdej platformie można opcjonalnie zainstalować matę antypoślizgową. Maksymalne obciążenie platformy wynosi 10kg.

Wytrząsarki serii LS zaprojektowane zostały w taki sposób, aby mogły pracować wewnątrz inkubatorów serii ILW.

Wytrząsarki laboratoryjne LS nie są przystosowane do wytrząsania sit.

Komory klimatyczne i fitotronowe

Co to jest komora klimatyczna?

Komora klimatyczna (ang.  climatic chamber) to wysoko specjalistyczne urządzenie pozwalające na symulację, w zależności od potrzeb, określonych warunków środowiska. Każda urządzenie oferuje możliwość sterowania parametrami temperatury i wilgotności (seria KK i KKS), a opcjonalnie także oświetlenia – komory fitotronowe (opcja FIT dla serii KK). POL-EKO-APARATURA, będąc jednym z czołowych producentów komór klimatycznych, oferuje aż 8 różnych modeli wolnostojących o pojemności od 112L (komora „mini”), aż do 1460L.

Wszystkie oferowane przez nas modele posiadają wnętrze z kwasoodpornej stali nierdzewnej (DIN 1.4301), a obudowę malowaną proszkowo lub ze stali nierdzewnej szlifowanej.

Nie posiadamy w ofercie komór typu walk-in.

Jak działa komora klimatyczna; zasada działania; komora klimatyczna czy fitotronowa?

Komora klimatyczna pozwala utrzymywać określone parametry temperatury (0…60*C dla serii KK lub 0…100*C dla serii KKS) oraz wilgotności, która generowana jest, w zależności od modelu, przez nawilżacz ultradźwiękowy (zakres RH 30…90% dla serii KK) lub parowy (zakres RH 10…90% dla serii KKS).

Komora fitotronowa (opcja dostępna tylko dla komór serii KK) została dodatkowo wyposażona w system oświetlenia, pozwalający na symulację dnia i nocy, z możliwością regulacji natężenia światła o intensywności do 15 000 LUX. Oświetlenie może zostać wykonane w formie paneli nadpółkowych lub w drzwiach i/lub ściankach urządzenia (w zależności od modelu).  Na zapytanie dostępny jest również system oświetlenia LED.

Komory serii KK z nawilżaczem ultradźwiękowym dostarczane są ze zbiornikiem na wodę dejonizowaną. Na życzenie Klienta dostępny jest również dejonizator, który eliminuje konieczność uzupełniania zbiornika wodą dejonizowaną.

Komory serii KKS dostarczane są w zestawie z systemem odwróconej osmozy, co umożliwia bezpośrednie ich zasilanie wodą wodociągową.

Każdy model został wyposażony w najnowszy i najbardziej zaawansowany sterownik SMART PRO, który umożliwia m.in. zdalne parametryzowanie oraz monitoring urządzenia przy wykorzystaniu np. połączenia Wi-Fi. Szczegółowe funkcje zostały opisane w instrukcji obsługi, którą można pobrać bezpośrednio ze sterownika oraz z naszej strony internetowej.

Komory klimatyczne mogą być wykorzystane np. w przemyśle farmaceutycznym do testów stabilności leków wg norm ICH, natomiast komory fitotronowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy hodowli roślin. Na życzenie Klienta istnieje również możliwość wykonania komory klimatycznej z oświetleniem UV, która może być wykorzystana np. w procesie sterylizacji.

POL-EKO Laboratorium pomiarowe oferuje dla każdej komory klimatycznej szeroki wachlarz usług wzorcowania, jak również kwalifikacji IQ, OQ, PQ.

Chłodziarki laboratoryjne

Czy chłodziarki laboratoryjne mają rejestrację danych?

Chłodziarki/lodówki laboratoryjne CHL mają zintegrowany rejestrator do 10 000 danych (temperatura, data i czas). Dane mogą być zapamiętane z ustawionym wcześniej interwałem i, w razie konieczności, sczytane na pendriv’a. Dane z pendriv’a mogą być przegrane do komputera, gdzie za pomocą oprogramowania Lab Desk mogą być przetwarzane, drukowane w postaci raportu statystycznego lub szczegółowego oraz archiwizowane.

Czym różni się chłodziarka laboratoryjna od chłodziarki AGD?

W porównaniu do chłodziarki/lodówki AGD chłodziarka/lodówka laboratoryjna posiada zaawansowany sterownik temperatury pozwalający na utrzymanie zadanej temperatury ze stabilnością +/- 0,5 st.C. W chłodziarkach/lodówkach laboratoryjnych priorytetem jest temperatura, dlatego też agregat jest włączany wtedy gdy jest to konieczne: czasami częściej, czasami rzadziej. W chłodziarkach/lodówkach AGD agregat włącza się ze stałym interwałem, niezależnie od temperatury w komorze. Chłodziarki laboratoryjne CHL są specjalistycznym sprzętem stosowanym m.in. w laboratoriach akredytowanych do przechowywania próbek wrażliwych na zmianę temperatury.

Co to jest chłodziarka laboratoryjna?

Chłodziarka laboratoryjna CHL jest to specjalistyczne urządzenie do przechowywania wrażliwych na temperaturę próbek. Chłodziarka/lodówka laboratoryjna ma system chłodzenia, tak więc próbki mogą być przechowywane w temperaturze poniżej temperatury otoczenia. Takie przechowywanie gwarantuje niezmienność próbki pod względem fizykochemicznym. Chłodziarki/lodówki laboratoryjne posiadają wysokozaawansowany sterownik temperatury Smart lub Smart PRO, który utrzymuje zadaną temperaturę z wysoką stabilnością i jednorodnością.

Jaka jest pojemność chłodziarki laboratoryjnej?

Produkowane przez POL-EKO-APARATURA chłodziarki laboratoryjne CHL mają pojemności: od 70 l do 1540 l.

Czy chłodziarka laboratoryjna ma zamek?

Chłodziarki laboratoryjne CHL (lodówki laboratoryjne), podobnie jak wszystkie urządzenia termostatyczne firmy POL-EKO-APARATURA, w standardzie mają zamknięcie na klucz. Dodatkowo większe modele mogą być wyposażone w zamek magnetyczny, który sterowany jest czytnikiem kart zbliżeniowych RFID umożliwiający szybki dostęp do wkładu komory. Dostęp mają wyłącznie osoby uprawnione – posiadające kartę.

Czy można postawić jedną chłodziarkę na drugą?

Ze względów bezpieczeństwa nie ustawia się jednej chłodziarki na drugą. Bezpieczną alternatywą jest zakup chłodziarki 2-komorowej w której każda z komór jest niezależnie sterowana, tak więc w każdej można ustawić inną temperaturę inkubacji/przechowywania. Dostępne są różne kombinacje komór: chłodziarka/chłodziarka, chłodziarka/szafa termostatyczna (np. inkubowanie prób do oznaczania BZT (+20 st.C) w szafie termostatycznej i przechowywanie próbek (+4 st.C) w chłodziarce laboratoryjnej), chłodziarka/zamrażarka, szafa termostatyczna/zamrażarka. Dla najmniejszego modelu tj. CHL 1 dostępna jest również wersja 3-komorowa. Dodatkową zaletą jest oszczędność miejsca w laboratorium.

Chłodziarka jednokomorowa czy dwukomorowa?

To czy kupimy chłodziarkę jednokomorową czy dwukomorową zależy przede wszystkim od tego ile jest miejsca w laboratorium. Jeżeli mamy go mało, zakup urządzenia dwukomorowego jest optymalnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że każda z komór jest niezależnie sterowana, tak więc w każdej można ustawić inną temperaturę przechowywania/inkubacji. Dostępne są różne kombinacje komór: chłodziarka/chłodziarka, chłodziarka/szafa termostatyczna (np. inkubowanie prób do oznaczania BZT (+20 st.C) w szafie termostatycznej i przechowywanie próbek (+4 st.C) w chłodziarce laboratoryjnej), chłodziarka/zamrażarka, szafa termostatyczna/zamrażarka. Dla najmniejszego modelu tj. CHL 1 dostępna jest również wersja 3-komorowa. Dodatkową zaletą jest oszczędność miejsca w laboratorium.

Czy chłodziarka laboratoryjna ma wyświetlacz na zewnątrz?

Chłodziarki laboratoryjne posiadają duży (4,3″ w Smart lub 7″ w Smart PRO), czytelny i kolorowy wyświetlacz dotykowy, na którym wartość temperatury jest widoczna pod każdym kątem i niezależnie od natężenia światła w pomieszczeniu. Obsługa sterownika jest tak prosta, jak obsługa smartfona – wręcz intuicyjna. Dodatkowo wyświetlacz można obsługiwać w rękawiczkach lateksowych.

Czy chłodziarka ma otwór (port) na czujnik temperatury?

Chłodziarka laboratoryjna, jak każde urządzenie termostatyczne firmy POL-EKO-APARATURA, ma w bocznej ściance otwór do wprowadzenia zewnętrznego czujnika temperatury/wilgotności lub innego. W chłodziarkach laboratoryjnych otwór ma średnicę 30 mm i jest zamknięty za pomocą gumowego korka. W razie konieczności można domówić dodatkowy otwór o średnicy 20 mm, 60 mm lub 100 mm.

Chłodziarki farmaceutyczne

Czy chłodziarka farmaceutyczna posiada wbudowany rejestrator temperatury?

Monitorowanie temperatury w chłodziarkach farmaceutycznych CHS (lodówkach farmaceutycznych, chodziarkach medycznych, chłodziarkach do szczepionek) wykonywane jest za pomocą niezależnego rejestratora temperatury np. RT 2014. Rejestrator temperatury RT 2014 to idealne rozwiązanie w przypadku konieczności ciągłego pomiaru i rejestracji temperatury i/lub wilgotności w chłodziarkach/lodówkach farmaceutycznych/medycznych. Rejestrator RT 2014 posiada wbudowany moduł GSM do wysyłania SMS’ów w przypadku przekroczenia zakresu temperatury i/lub zaniku zasilania. Zapamiętane dane można ściągnąć do komputera, tworzyć raporty statystyczne i/lub szczegółowe, przechowywać dane. Rejestrator RT 2014 spełnia wymagania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie monitorowania urządzeń przeznaczonych do przechowywania szczepionek i leków.

Czy do przechowywania szczepionek można wykorzystać lodówkę AGD?

Profesjonalna chłodziarka na szczepionki/leki, w przeciwieństwie do zwykłej lodówki/lodówki AGD, ma precyzyjny sterownik temperatury, który utrzymuje zadaną temperaturę w zakresie od +2 st.C do +8 st.C. W chłodziarkach/lodówkach farmaceutycznych/medycznych priorytetem jest utrzymanie zadanej temperatury w wymaganym zakresie, tak więc agregat jest włączany w zależności od potrzeby (np. częściej), a nie z ustawionym interwałem czasowym jak to jest w zwykłych lodówkach/lodówkach AGD.

Czy chłodziarka medyczna posiada wbudowany system zasilania awaryjnego?

Chłodziarki farmaceutyczne (lodówki farmaceutyczne, chłodziarki medyczne) nie mają zintegrowanego zasilania awaryjnego, dlatego że w przypadku tego typu urządzeń do podtrzymania pracy wykorzystuje się akumulatory, które są duże (do podtrzymania pracy chłodziarki/lodówki farmaceutycznej/medycznej nie można stosować tradycyjnych UPS’ów). Zasilanie awaryjne pozwala na podtrzymanie pracy nawet do 30 godzin.

Czy chłodziarka farmaceutyczna ma wyświetlacz na zewnątrz?

Chłodziarka farmaceutyczna /lodówka farmaceutyczna/ chłodziarka medyczna CHS ma czytelny wyświetlacz temperatury na zewnątrz, na którym wyświetlana jest aktualna temperatura w komorze.

Ile półek jest w chłodziarce farmaceutycznej?

Ilość półek w chłodziarce  farmaceutycznej CHS / lodówce farmaceutycznej/ chłodziarce medycznej zależy od wielkości modelu. W razie konieczności można zamówić półki dodatkowe. Zamiast półek w chłodziarce/lodówce farmaceutycznej/medycznej można zastosować organizer farmaceutyczny (moduł cztero-szufladowy) z przegrodami na leki.

Czy chłodziarka farmaceutyczna może mieć przeszklone drzwi?

Chłodziarki CHS /lodówki farmaceutyczne/medyczne dostępne są w wersjach z zewnętrznymi drzwiami pełnymi lub zewnętrznymi drzwiami szklanymi.

Czy chłodziarka farmaceutyczna ma zamknięcie na klucz?

Chłodziarki CHS /lodówki farmaceutyczne/medyczne mają zamknięcie na klucz, które zabezpieczają leki/szczepionki przed dostępem do nich osób nieupoważnionych.

Czy chłodziarkę na szczepionki można włożyć pod blat?

Pod blatem można umieścić cztery modele chłodziarki/lodówki farmaceutycznej/medycznej: CHS 1+ i CHS 1+ A o wysokości 60 cm każda oraz CHS 2+ i CHS 2+ A o wysokości 86 cm każda. Należy pamiętam o tym, że musi być zachowany swobodny przepływ powietrza wokół chłodziarki.

Czy w chłodziarce na szczepionki jest otwór na czujnik temperatury?

Wszystkie chłodziarki farmaceutyczne /lodówki farmaceutyczne/medyczne posiadają otwór w ściance bocznej, przez który można umieścić czujnik temperatury i/lub wilgotności w komorze. Do monitoringu można zastosować niezależny rejestrator temperatury i/lub wilgotności np. RT 2014. Rejestrator RT 2014 to idealne rozwiązanie w przypadku konieczności ciągłego pomiaru i rejestracji temperatury i/lub wilgotności w chłodziarkach/lodówkach farmaceutycznych/medycznych. Rejestrator RT 2014 posiada wbudowany moduł GSM do wysyłania SMS’ów w przypadku przekroczenia zakresu temperatury i/lub zaniku zasilania. Zapamiętane dane można ściągnąć do komputera, tworzyć raporty statystyczne i/lub szczegółowe, przechowywać dane. Rejestrator RT 2014 spełnia wymagania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie monitorowania urządzeń przeznaczonych do przechowywania szczepionek i leków.

Czy w chłodziarce farmaceutycznej można zmieniać położenie półek?

W chłodziarce CHS /lodówce farmaceutycznej/medycznej można zmieniać położenie co 3-4 cm (w zależności od wielkości chłodziarki). Jeżeli ilość półek dostarczana w standardzie jest niewystarczająca, w każdej chwili można dokupić półki dodatkowe.

Czy w chłodziarce na szczepionki są szuflady?

Chłodziarki farmaceutyczne / lodówki farmaceutyczne / chłodziarki medyczne na szczepionki/leki mogą mieć szuflady z segregatorami na leki. Dostępny jest również organizer farmaceutyczny (moduł cztero-szufladowy) również z przegrodami na leki. Dokładne informacje na temat ilości półek w różnych modelach znajdują się na naszej stronie www.pol-eko.com.pl

Szafy termostatyczne

Co to jest szafa termostatyczna?

Szafa termostatyczna to urządzenie termostatyczne przeznaczone do przechowywania próbek w określonej temperaturze. Szafy termostatyczne posiadaja układ grzania i układ chłodzenia, tak więc próbki można przechowywać/inkubować w temperaturze powyżej lub poniżej temperatury otoczenia.

W jakim zakresie można ustawić temperaturę w szafie?

Szafa termostatyczna pozwala na ustawienie temperatury w zakresie od +3°C do +40°C z możliwością rozszerzenia do +70°C. Szafa termostatyczna posiada układ grzania i układ chłodzenia, tak więc próbki można przechowywać/inkubować w temperaturze powyżej lub poniżej temperatury otoczenia.

Czy szafa termostatyczna to cieplarka?

Szafa termostatyczna może spełniać rolę cieplarki do inkubacji próbek mikrobiologicznych, szczególnie w temperaturze poniżej temperatury otoczenia. Do inkubacji próbek mikrobiologicznych zaleca się szafę termostatyczną z wnętrzem ze stali nierdzewnej, która jest łatwa do mycia i dezynfekcji.

Czym różni się aluminium od stali nierdzewnej w szafach termostatycznych?

W szafach termostatycznych wnętrze komory może być wykonane z: aluminium (tzw. cytrynka), stali nierdzewnej 0H17 (tzw. lustrzanka) lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej 0H18.

Aluminium, w przeciwieństwie do stali nierdzewnej, ma strukturę skórki cytrynowej, tak więc nie jest zupełnie gładkie. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w przypadku przechowywania/inkubacji próbek do analiz fizykochemicznych lub próbek, które nie wpływają na powierzchnię materiału z jakiego jest wykonana komora szafy.

Czy w szafie można przechowywac próbki w warunkach chłodniczych?

Szafa termostatyczna pozwala na ustawienie temperatury w zakresie od +3°C do +70°C, tak więc można je również traktować jak chłodziarki laboratoryjne.

Czy szafa termostatyczna może być zastosowana do BZT?

Szafa termostatyczna jest m.in. przeznaczona do inkubacji próbek w przypadku oznaczania BZT – pozwala na inkubację w +20°C +/- 1°C. Jeżeli oznaczenie BZT jest wykonywane metodą respirometryczną np. za pomocą zestawów OxiTop, szafa może być opcjonalnie wyposażona w wewnętrzne gniazdo zasilające potrzebne do podłączenia podstawy mieszające aparatu do BZT. Specjalnie dedykowaną do aparatów respirometrycznych serią są szafy termostatyczne ST BD, które w standardzie mają zabudowane gniazdka zasilające.

Do czego służy szafa termostatyczna?

Szafa termostatyczna jest urządzeniem pozwalającym na inkubację próbek, przechowywanie: próbek, odczynników, wzorców itp., w określonej temperaturze w zakresie od +3°C do +70°C. Szafa ma układ grzania i układ chłodzenia, tak więc próbki mogą być przechowywane w temperaturze poniżej temperatury otoczenia. Można je też wykorzystywać do testów stabilności z dużą dokładnością temperatury. Częstym zastosowaniem jest również wykorzystanie szaf do przechowywania szczepionek i leków w warunkach chłodniczych oraz leków w zakresie od +18°C do +20°C (w miejscach, gdzie nie ma klimatyzacji i w lecie temperatura powietrza jest dużo wyższa od temperatury pokojowej, która jest zalecana do przechowywania niektórych leków).

Czy można ustawić jedną szafę na drugą?

Szafy termostatyczne dostępne są w wersjach 3-komorowych (model ST 1/1/1) i 2-komorowych (modele ST 1/1, ST 2/2, ST 3/2), gdzie każda z komór jest sterowana niezależnie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca w laboratorium i pozwala na prowadzenie badań w dwóch różnych temperaturach. Urządzenia wielokomorowe mogą występować w tzw. wersjach mieszanych np. szafa termostatyczna i chłodziarka laboratoryjna lub szafa termostatyczna i zamrażarka, w których również każda z komór jest sterowana niezależnie.

Czy szafy są dostępne w wersjach wielokomorowych?

Szafy termostatyczne dostępne są w wersjach 3-komorowych (model ST 1/1/1) i 2-komorowych (modele ST 1/1, ST 2/2, ST 3/2), gdzie każda z komór jest sterowana niezależnie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca w laboratorium i pozwala na prowadzenie badań w dwóch różnych temperaturach. Urządzenia wielokomorowe mogą występować w tzw. wersjach mieszanych np. szafa termostatyczna i chłodziarka laboratoryjna lub szafa termostatyczna i zamrażarka, w których również każda z komór jest sterowana niezależnie.

Czy w szafie termostatycznej można inkubować próbki mikrobiologiczne?

Szafa termostatyczna może spełniać rolę cieplarki do inkubacji próbek mikrobiologicznych, szczególnie w temperaturze poniżej temperatury otoczenia. Do inkubacji próbek mikrobiologicznych zaleca się szafę termostatyczną z wnętrzem ze stali nierdzewnej, która jest łatwa do mycia i dezynfekcji.

Jakie półki są w szafie termostatycznej?

W szafach termostatycznych, podobnie jak we wszystkich produkowanych przez POL-EKO-APARARURA urządzeniach (za wyjątkiem zamrażarek niskotemperaturowych), znajdują się półki druciane lub perforowane zapewniające swobodny przepływ powietrza w komorze. Daje to gwarancję utrzymania zadanej temperatury z dużą stabilnością i jednorodnością. W urządzeniach termostatycznych nie montuje się półek pełnych, ponieważ zaburzają swobodny przepływ powietrza w komorze, co wpływa negatywnie na parametry jej pracy.

Czy w szafie termostatycznej jest zamontowany wentylator?

Wszystkie szafy termostatyczne posiadają wymuszony obieg powietrza – w komorze zabudowany jest wentylator, który miesza powietrze, co zapewnia bardzo dobrą stabilność i jednorodność temperatury. Aby nie zaburzać obiegu powietrza w komorze w urządzeniach termostatycznych nie stosuje się półek pełnych, a jedynie druciane lub perforowane.

Gdzie stosuje się szafy termostatyczne?

Szafa termostatyczna to urządzenie termostatyczne przeznaczone do przechowywania próbek w określonej temperaturze. Szafy termostatyczne posiadają układ grzania i układ chłodzenia, tak więc próbki można przechowywać/inkubować w temperaturze powyżej lub poniżej temperatury otoczenia. Rodzaj inkubowanej próbki ma wpływ na materiał z jakiego jest wykonane wnętrze szafy termostatycznej, np. do inkubowania próbek mikrobiologicznych poleca się wnętrze z gładkiej stali 0H17 lub 0H18, do przechowywania odczynników zaleca się stal nierdzewną kwasoodporną 0H18, natomiast do przechowywania próbek środowiskowych wystarczy wnętrze z aluminium.

Czy w szafie jest port na czujnik temperatury?

Szafy termostatyczne, podobnie jak wszystkie urządzenia POL-EKO-APARATURA, posiadają w standardzie port pozwalający na umieszczenie w komorze czujnika temperatury/wilgotności w celu niezależnego monitorowania parametrów pracy urządzenia.

Zamrażarki laboratoryjne

Jakie są rodzaje i rozmiary zamrażarek laboratoryjnych ?

Zamrażarka laboratoryjna to urządzenia służące do przechowywania zamrożonych mediów. Wachlarz rozmiarów rozpoczyna model ZLN 85, zamrażarka laboratoryjna mała, poprzez model ZLN-T 200 aż do ZLN-T 300 duża. W ofercie również urządzenia wielokomorowe mieszane. Zamrażarki wyposażone zostały w półki z możliwością regulacji wysokości. Takie rozwiązanie często nazywane jest również jako zamrażarka laboratoryjna pionowa. Istnieją również zamrażarki szufladowe bądź skrzyniowe.

Czym różni się chłodziarka od zamrażarki laboratoryjnej?

Dbając o jakość naszych produktów, w naszej ofercie nie znajdziecie Państwo dwu funkcyjnego urządzenia pod nazwą “chłodziarko-zamrażarka laboratoryjna”. Nasze chłodziarki nie posiadają zintegrowanego zamrażalnika wewnątrz jak urządzenia AGD. Nasze chłodziarko-zamrażarki to urządzenia dwukomorowe – jedna komora jest chłodziarką, druga zamrażarką. Mając na uwadze troskę o parametry urządzeń i ich funkcjonalność, stworzyliśmy aż cztery kategorie produktowe: chłodziarki farmaceutyczne, chłodziarki laboratoryjne, zamrażarki laboratoryjne oraz zamrażarki niskotemperaturowe. Chłodziarki laboratoryjne wyposażone zostały w układ chłodzenia – utrzymują temperaturę niższa niż temperatura otoczenia, jednakże ich zakres temperatury rzadko sięga wartości ujemnych. Zwykle jest to 0-10 bądź 0-15*C. W przypadku zamrażarek laboratoryjnych naszej produkcji temperatura wewnątrz komory może sięgać -40*C. Jeszcze niżej temperatura schodzi w zamrażarkach niskotemperaturowych. Tu już dochodzimy nawet do -86*C.

Czy w katalogu jest dostępna zamrażarka laboratoryjna niskotemperaturowa?

Zamrażarka niskotemperaturowa laboratoryjna znajduje się w zakładce “PRODUKTY”, w kategorii urządzenia termostatyczne , pod nazwą zamrażarki-niskotemperaturowe. Szeroka gama produktów firmy POL-EKO-APARATURA oferuje zamrażarki laboratoryjne niskotemperaturowe z możliwością ustawanie temperatury nawet do -80°C (-86°C).

Licznik kolonii bakterii

Licznik kolonii bakterii, jaki wybrać?

Licznik kolonii bakterii bardzo ułatwia pracę w laboratorium mikrobiologicznym. Naszym rozwiązaniem jest LKB 2002. Licznik ten jest bardzo lubiany przez Użytkowników i od lat często wybierany. Wyposażony został w kompensację ciężaru różnych płytek Petriego oraz posiada adaptery do płytek o średnicach mniejszych niż 120 mm. Pozwala na pracę z jasnym lub ciemnym tłem, posiada funkcję liczenia średniej z kliku pomiarów, akustyczną i wizualną kontrolę liczenia oraz możliwość ustawienia lupy w optymalne dla użytkownika pozycji. Cena produktu zależna od doboru akcesoriów

Rejestratory temperatury RT 2014

Do kontroli jakich urządzeń mogę wykorzystać Rejestrator temperatury RT 2014?

Rejestrator temperatury RT 2014 to idealne rozwiązanie w przypadku konieczności ciągłego pomiaru i rejestracji temperatury i/lub wilgotności w urządzeniach termostatycznych takich jak: lodówki, chłodnie,  cieplarki, szafy termostatyczne, piece, zamrażarki, itp.

Czy Rejestrator temperatury RT 2014 nadaje się do lodówki ze szczepionkami?

Rejestrator RT 2014 spełnia wymagania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie monitorowania urządzeń przeznaczonych do przechowywania szczepionek.

Wszystkie dostępne powiadomienia pozwalają we właściwy sposób zabezpieczyć np. przechowywane w chłodziarkach szczepionki, o znacznej wartości! Przekroczenia temperatury poza dopuszczalny zakres w czasie ich przechowywania, mogą spowodować nie tylko straty materialne, ale również zagrożenie dla zdrowia i życia osób, którym zostaną podane!

Do jakich temperatur mogę używać Rejestratora RT 2014?

Zakres pomiaru temperatury rejestratorów RT 2014: od -110°C do 400°C w zależności od czujnika:

 • PT 100 H – czujnik dla wysokich temperatur (temp. od 0°C do 400°C)
 • PT 100 S – czujnik standardowy (temp. od -40°C do 180°C)
 • PT 100 L – czujnik dla niskich temperatur (temp. od -110°C do 120°C)

Czy Rejestrator temperatury wysyła SMS-y?

W razie przekroczenia progu alarmowego lub przerwy w zasilaniu rejestrator wysyła powiadomienie w formie wiadomości SMS na wybrane numery telefonów.

Rejestrator dzięki modułowi GSM ma możliwość wysłania alarmów do 5 odbiorców w formie SMS-a, dzwonka lub obu form równocześnie. Możliwe jest również sprawdzenie statusu  rejestratora poprzez zainicjowanie połączenia z numerem karty SIM w rejestratorze- rejestrator automatycznie odsyła SMS-a z aktualnymi parametrami.

Czy Rejestratorem temperatury RT 2014 mogę wykonywać pomiar temperatury i wilgotności?

Tak, Rejestrator RT 2014 jest rozwiązaniem w przypadku konieczności ciągłego pomiaru i rejestracji temperatury i/lub wilgotności w urządzeniach termostatycznych. Dostępne czujniki:

  • RH_STD – czujnik wilgotności i temperatury (rH od 0 % do 80%, temp. od 0°C do 60°C)
  • RH_PREM – czujnik wilgotności i temperatury (rH od 0 % do 100%, temp. od -50°C do 100°C)

Czy Rejestrator temperatury RT 2014 ma pamięć wewnętrzną?

Tak, Rejestrator RT 2014 posiada pamięć wewnętrzną do 1mln wartości pomiarowych. Istnieje również możliwość rozbudowania pamięci poprzez dołożenie dodatkowej (zewnętrznej) pamięci w postaci karty micro SD 4GB.

Czy Rejestrator RT 2014 może być dwukanałowy?

Tak, Rejestrator temperatury RT 2014 występuje w wersji dwukanałowej jak i w jednokanałowej:

RT 2014_2T– dwukanałowy rejestrator danych umożliwiający pomiar temperatury i/lub wilgotności w komorze termostatycznej. Możliwość podpięcia dwóch czujników temperatury Pt 100 lub jednego czujnika temperatury i jednego czujnika wilgotności.
RT 2014_1T – jednokanałowy rejestrator danych umożliwiający pomiar temperatury lub wilgotności w komorze termostatycznej. Możliwość podpięcia jednego czujnika Pt 100 lub jednego czujnika wilgotności.

Jakie powiadomienia są dostępne dzięki Rejestratorowi RT 2014?

W razie przekroczenia progu alarmowego lub przerwy w zasilaniu rejestrator wysyła powiadomienie w formie wiadomości SMS na wybrane numery telefonów. Dostępne są następujące powiadomienia:

 • alarm przekroczenia zadanej temperatury poniżej zadanej dolnej granicy, z możliwością ustawienia opóźnienia
 • alarm przekroczenia zadanej temperatury powyżej zadanej górnej granicy, z możliwością ustawienia opóźnienia
 • alarm braku zasilania 230V, z możliwością ustawienia opóźnienia
 • automatyczne raportowanie o wybranej porze lub na żądanie

Czy Rejestrator temperatury RT posiada moduł GSM?

Tak, Rejestrator RT posiada moduł GSM, pozwalający na wysłanie wiadomości SMS na pięć wybranych numerów telefonów komórkowych informując o przekroczeniu zadanych parametrów pracy, bądź zaniku zasilania.

Czy Rejestrator RT 2014 posiada port USB?

Tak, rejestrator posiada port micro USB

Jak pobrać dane z Rejestratora RT 2014?

Zarejestrowane dane można pobrać poprzez podłączenie rejestratora do komputera lub przez kartę micro SD.

Jak długo wytrzymuje bateria Rejestratora RT?

Czas pracy rejestratora wynosi: do 40 godzin.

Jaka jest cena Rejestratora RT 2014?

Cena rejestratora zależy od jego wersji oraz od dodatkowych opcji. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z naszym Działem Sprzedaży.

Jaką długość mają kable czujnika RT 2014?

Długość kabli czujników zewnętrznych wynosi 2,5 m

Co wchodzi w skład standardowego wyposażenia czujnika RT 2014?

Standardowe wyposażenie zawiera:

 • rejestrator temperatury,
 • wybrany czujnik/czujniki temperatury/wilgotności,
 • kartę micro SD 4 GB,
 • kabel USB / micro USB,
 • ładowarkę,
 • oprogramowanie do konfiguracji rejestratora oraz pobierania danych na komputer,
 • instrukcję obsługi,

OPCJA DODATKOWA

 • uchwyt do przymocowania rejestratora do ściany lub zewnętrznej ścianki urządzenia
 • złącza do wejść i/lub wyjść binarnych

Metalowe meble laboratoryjne CompactLab

Czy można zakupić meble laboratoryjne na wymiar?

Meble laboratoryjne CompactLab zawsze projektowane są pod wymiar laboratorium. Staramy się tak dobierać stelaże i szafki aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń oraz aby tak wykonane laboratorium gwarantowało komfort i ergonomię pracy. Szafki zostały zaprojektowane tak by można było je zastosować w różnych konfiguracjach. W ofercie posiadamy bardzo szeroki asortyment standardowych rozwiązań w zakresie stelaży, szafek, nadstawek czy stołów roboczych. Proponujemy rozwiązania oparte o stelaże typu A oraz C, oraz szafki na cokole. Szerokości standardowych szafek to: 450mm, 600mm, 900mm i 1200mm. Niezależnie od tych wymiarów oferujemy meble w wykonaniu niestandardowym, dopasowanych bezpośrednio do indywidualnych potrzeb naszego Klienta.

Projektowanie mebli laboratoryjnych

W zakresie projektowania mebli można współpracować z naszymi dystrybutorami, których pozsiadamy w całej Polsce. Aby otrzymać wstępną ofertę warto do nas przesłać wymiary pomieszczeń z zaznaczonymi mediami (zawory wody, odpływy, wentylacja, instalacja elektryczna). Z każdym zainteresowanym skontaktujemy się telefonicznie w celu doprecyzowania szczegółów bądź umówienia się na wizję lokalną. Na podstawie tych informacji przygotujemy kosztorys z uwzględnieniem różnych wariantów rozmieszczenia czy użytych materiałów.

Czy warto wybrać meble laboratoryjne metalowe?

Meble metalowe laboratoryjne CompactLab to ekologiczne i długotrwałe rozwiązanie dla twojego laboratorium. Główne zalety to długie życie produktu, wysoka estetyka wykonania oraz bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie. Meble metalowe serii Compact Lab gwarantują bezpieczne i długotrwałe użytkowanie. Korpusy i fronty wykonane są w systemie podwójnej blachy, dodatkowo fronty zostały wygłuszone a krawędzie szczelnie zaspawane. Użyta jest stal ocynkowana grubości 8mm, dodatkowo pokryta proszkową chemoodporną farbą poliestrową. Bezpieczeństwo gwarantujemy Państwu spełnianiem norm PN-EN 13150, PN-EN 14056 oraz PN-EN 14727 potwierdzonym certyfikatem. Meble posiadają atest higieniczności PZH.

Jakie powinny spełniać wymagania meble laboratoryjne?

Meble laboratoryjne CompactLab powinny być trwałe, odporne na zarysowania oraz na zmienne warunki takie jak wilgoć czy zmiana temperatury. Powierzchnia powinny być gładka, łatwa w utrzymaniu w czystości, a jednocześnie odporna chemicznie. Meble powinny być wykonane zgodnie z wymogami norm PN-EN 13150, PN-EN 14056 oraz PN-EN 14727 (z odpowiednim certyfikatem zgodności). Seria mebli Compact Lab spełnia wszystkie te założenia.

Gdzie wykonam meble metalowe ze stali nierdzewnej?

W swojej ofercie mamy również meble laboratoryjne wykonane w całości ze stali nierdzewnej kwasoodpornej (AISI 304 lub AISI 316). Korpusy szafek wykonane są z podwójnej blachy w systemie dwuwarstwowym z lekkim wypełnieniem usztywniająco-wygłuszającym. Powierzchnie gładkie szlifowane, nie posiadają ostrych krawędzi. Dodatkowo stosujemy zawiasy chemoodporne oraz uchwyty ze stali nierdzewnej.

Jak dobrać blaty do laboratorium?

Wybór odpowiedniego blatu wpływa znacząco na trwałość stanowiska laboratoryjnego. Materiał z jakiego wykonany jest blat powinien być dostosowany do jego przeznaczenia. Pod uwagę należy wziąć substancje chemiczne, obciążenie, uszkodzenia mechaniczne, temperaturę oraz wszystkie te czynniki na jakie blat może być narażony.

Ceramika monolityczna: cechuje się najwyższą odpornością , zarówno na odczynniki chemiczne (prócz HF), promieniowanie UV jak i temperaturę.

Żywica epoksydowa: bardzo dobra odporność na wysokie temperatury, dobra odporność chemiczna (patrz tabela odporności). Kolor biały , szary, czarny.

Konglomerat kwarcowo-granitowy: bardzo dobra odporność na wysokie temperatury, dobra odporność chemiczna (patrz tabela odporności). Kolor nakrapiany beż.

Żywica fenolowa: bardzo dobra odporność na wilgoć, dobra odporność chemiczna i mechaniczna (patrz tabela odporności), jednak nie polecana przy wysokich temperaturach. Kolor biały, jasno szary, czarny i wszystkie blaty posiadają charakterystyczne czarne obrzeże.

Stal nierdzewna: materiał twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne a także na wodę i wysoką temperaturę. Mniej odporny na odczynniki chemiczne. Nie pochłania zabrudzeń i zapachów, łatwy w utrzymaniu czystości.

Dygestoria metalowe

Jak wybrać dygestorium laboratoryjne?

Dobrze dobrane dygestorium gwarantuje ergonomiczną, bezpieczną i wygodną pracę na co dzień. Dygestorium powinno być wykonane z materiałów niepalnych i trwałych, jednocześnie dobranych do specyfiki pracy. Powinno być dostosowane do potrzeb danego stanowiska. Może zostać wyposażone dodatkowo m. in. w duży zlew, wylewki gazu, dodatkowe gniazdka prądowe 230V…

Jakie rodzaję dygestoriów laboratoryjnych wyróżniamy?

Dygestoria zostały tak zaprojektowane aby można było zastosować w wielu różnych, nawet nietypowych pomieszczeniach.

 1. Dygestoria posiadają różną szerokość, od 1280 do 1880 mm
 2. Dostępne są dwie różne wysokości. Standardowa wysokość urządzenia to 2325 mm (2600 mm przy max. otwartym oknie). Dla niskich pomieszczeń polecana jest wysokość 2180mm (2430 mm przy max. otwartym oknie).
 3. Dygestoria mogą posiadać różne wykładki ścian wewnętrznych komory. Nasze dygestoria w całości wykonane są ze stali ocynkowanej, dodatkowo obudowa zewnętrzna jest malowana chemoodporną farbą epoksydową RAL 7035, a komora manipulacyjna wyłożona jest materiałem dobranym do specyfiki pracy. Może to być stal ocynkowana malowana chemoodporną farbą epoksydową, żywica fenolowa, polipropylen bądź ceramika techniczna typu Buchtal (gr. 8mm). Dygestoria standardowo wyposażone są w blat z litej ceramiki ze zintegrowanym obrzeżem ceramicznym (z czterech stron), w blacie podklejony jest od dołu zlewik ceramiczny o wymiarach 280×88 mm.

Dygestorium szkolne jak dobrać?

Dla szkół szczególnie polecane są dygestoria z przeszklonymi ścinkami bocznymi. Zwiększa to możliwość obserwowania doświadczeń z różnych perspektyw, oraz pozwala uczestniczyć w doświadczeniu większej liczbie osób. Dodatkowo dygestorium może posiadać szafkę z kuwetami do bezpiecznego przechowywania kwasów i zasad. Szafka ta jest wentylowana i zabezpieczona zamknięciem na klucz.

Jaka jest potrzebna wentylacja do podłącznie dygestorium?

Dygestoria podłączamy pod przygotowaną instalację wentylacyjną, która powinna zapewniać odpowiednią ilość wymiany powietrza wylotowego. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Normalizacji wentylacja powinna odpowiadać normie PN-EN 14175-2. Zalecany przepływ powietrza przy otwartym oknie to 600-950 m/h dla dygestorium 1200; 750-1200 m/h dla dygestorium 1500; 900-1500 m/h dla dygestorium 1800. Średnica króćca wylotowego wentylacji to Ø200 mm dla dygestorium 1200 i 1500, oraz Ø220 dl dla dygestorium 1800.

Stacje zlewne FEKO+

Co to jest stacja zlewna?

Stacja zlewna (stacja zlewcza, punkt zlewny, punkt zlewczy) ścieków jest automatycznym urządzeniem, służącym do odbioru ścieków dowożonych przez wozy asenizacyjne (beczkowozy).  Zapewnia odbiór ścieków, pomiar ilości dostarczonych ścieków oraz pomiar ich jakości – koncentracji zanieczyszczeń (ChZT, pH, stężenie osadu, przewodność, a także temperaturę). Urządzenie zapewnia również rejestrację danych dotyczących dostawy z możliwością ich późniejszego przesłania poprzez sieć Ethernet, Wi-Fi lub za pomocą dysku przenośnego typu pendrive.

Czy do stacji zlewnej jest dedykowane oprogramowanie PC służące do zdalnego zarządzania?

Tak, stacja zlewna jest dostarczana wraz z dedykowanym oprogramowanie biurowym, serwerowym, oraz służącym do wizualizacji stanu pracy urządzeń w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie biurowe może zostać zainstalowane na wielu komputerach PC bez dodatkowych opłat licencyjnych.

W jakie protokoły komunikacyjne jest wyposażona stacja zlewna?

Stacja zlewcza Feko+ standardowo jest wyposażona w interfejs MODBUS TCP oraz MODBUS RTU, a opcjonalnie może być wyposażona w standrad Profibus DP lub Profinet.

Jakie typy ścieków mogą być dowożone do stacji zlewnej?

Standardowe stacje zlewne FEKO+ przystosowane są do odbioru nieczystości płynnych takich jak:

– ścieki bytowe

– ścieki przemysłowe

Stacje zlewne specjalne (dedykowane do odbioru bardziej wymagających nieczystości) do przyjmowania tłuszczów i osadów ściekowych przyjmują:

– tłuszcze (z ubojni, restauracji itp.)

– osady (np. z przydomowych oczyszczalni ścieków)

Czy stacja zlewna może być zabudowana w kontenerze?

Tak, stacja zlewna FEKO+ może być zabudowana w kontenerze wykonanym w całości ze stali AISI 304 o wymiarach dobranych do wyposażenia stacji zlewnej.

Pełny opis oraz wymiary kontenerów standardowych do stacji zlewnych dostępny jest w katalogu.

Czy stacja zlewna może być zamontowana w przygotowanym do tego celu budynku?

Tak, stacja zlewna FEKO+ może zostać zamontowana w budynku przeznaczonym lub zaadaptowanym do tego celu.

Pełny opis oraz opis opcji dodatkowych do stacji zlewnych dostępny jest w katalogu.

Czy stacja zlewna może być wyposażona w urządzenia do separacji zanieczyszczeń?

Stacje zlewne FEKO+ bardzo często są wyposażone w urządzenia do separacji zanieczyszczeń m. in:

 • sito bębnowe
 • kratę zgrzebłową
 • sitopiaskownik
 • łapacz kamieni

Czy stacja zlewna może być wyposażona w urządzenie do rozdrabniania ścieków?

Stacje zlewne FEKO+ mogą być wyposażone w rozdrabniacze frezowe lub sitowo – nożowe.

Jaka firma wprowadziła na polski rynek stacje zlewne?

Pierwszą stację zlewną na terenie naszego kraju uruchomiła firma POL-EKO-APARATURA Sp. j. z Wodzisławia Śląskiego, wszystkie do tej pory uruchomione punkty można zobaczyć na mapie realizacji.

Gdzie znajdę informacje na temat doboru i typów stacji zlewnych?

Wszelkie informacje na temat stacji zlewnych można znaleźć na stronie www.stacjazlewna.pl oraz w katalogu.

Czy stacje zlewne Feko+ spełniają wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury?

Stacje zlewne FEKO+ produkowane przez naszą firmę spełniają wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002r. (Dz. U. 188/02 poz. 1576)

Ile kosztuje stacja zlewna?

Koszt stacji zlewnej FEKO+ jest m.in. uzależniony od jej wyposażenia. W celu wyceny odpowiedniej stacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Cena stacji zlewnej FEKO+ to suma ceny: ciągu pomiarowo-spustowego, kontenera oraz wybranych elementów pomiarowych i urządzeń do separacji nieczystości.

Dodatkowo do ceny stacji zlewnej doliczany jest koszt dostawy montażu i uruchomienia stacji, koszt ten jest także uzależniony od wielkości, wyposażenia i odległości od producenta.

Tel. 32 453 91 70 Tel. kom. 500 059 768

e-mail: mateusz.dziuba@pol-eko.com.pl; info@pol-eko.com.pl

Z jakiego typu stali jest wykonany ciąg pomiarowo-spustowy?

Ciąg pomiarowo-spustowy stacji zlewczej FEKO+ może być wykonany z następujących typów stali:

– AISI 304

– AISI 304L

– AISI 316

– AISI 316L

Do czego służy pomiar ChZT w stacji zlewnej?

Parametr ChZT służy do określenia poziomu ładunku organicznego w ściekach dowożonych. Jest także jednym z głównych parametrów rozliczania pomiędzy firmami dostarczającymi ścieki a wodociągami.
W produkowanych przez POL-EKO-APARATURA sp.j. stacjach zlewnych Feko+ stosowane są sondy spektralne pozwalające na pomiar ChZT on-line.
W celu wyeliminowania możliwości zakłócenia pomiaru poprzez zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach dowożonych, po każdorazowym spuście ścieków okno pomiarowe sondy jest czyszczone sprężonym powietrzem, wodą oraz ultradźwiękami, których zadaniem jest usunięcie tłuszczów ze szczeliny pomiarowej.
Opcjonalnie stacja zlewna może zostać wyposażona w automatyczny aparat do poboru prób ścieków dowożonych. Urządzenie może zostać tak skonfigurowane, by po przekroczeniu dopuszczalnego zakresu ChZT została pobrana próba, która może zostać poddana analizie w laboratorium.  Wyniki laboratoryjne mogą służyć jako podstawa do naliczenia kar dostawcom ścieków za przekroczenia dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń.