Loading...

Komory klimatyczne to grupa urządzeń pozwalająca na sterowanie temperaturą i wilgotnością!

Sprawdź także nasze komory klimatyczne z oświetleniem, komory fitotronowe do badań i testów starzeniowych. Wszystkie fitotrony znajdziesz tutaj >>

nawilzacz-ultradzwiekowy-komora-klimatyczna

Z nawilżaczem ultradźwiękowym

Komory klimatyczne KK z nawilżaczem ultradźwiękowym bardzo dobrze sprawdzają się przy aplikacjach wymagających temperatury do 60°C tj. kiełkowanie nasion, hodowla grzybów i roślin czy testy starzeniowe żywności. Zapewnienie naturalnych warunków klimatycznych z powodzeniem pozwala wykonywać również badania stabilności leków i kosmetyków, a także badania trwałości opakowań przemysłowych.

Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje przetworniki elektroakustyczne zamieniające energię drgań elektrycznych na energię drgań mechanicznych, które rozbijają wodę na bardzo drobne kropelki rozpylane równomiernie w przestrzeni komory.

nawilzacz-parowy-komora-klimatyczna

Z nawilżaczem parowym

Komory klimatyczne KKS z nawilżaczem parowym ze względu na niegenerowanie zakłóceń ultradźwiękowych sprzyjają hodowli owadów np. Drosophila melanogaster będącej modelowym gatunkiem prac genetycznych od czasów Thomasa Morgana. Znacznie wyższy zakres temperatury i wilgotności w porównaniu do komory KK pozwala na wykorzystanie komory KKS do testów trwałościowych modułów elektronicznych, tworzyw sztucznych oraz materiałów budowlanych.

Nawilżacz parowy (wytwornica pary) to zamknięty zbiornik, w którym wytwarzana jest para o ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne. Woda w zbiorniku ogrzewana jest przy pomocy grzałki. Szerszy w stosunku do komór KK zakres temperatur pracy i wilgotności, pozwala na zastosowanie rozwiązania w znacznie większej liczbie aplikacji. Wytwornica pary podobnie jak nawilżacz ultradźwiękowy, musi być zasilana wodą dejonizowaną. Komorę klimatyczną typu KKS można podłączyć bezpośrednio do wody wodociągowej, ponieważ standardowo dostarczana jest z systemem odwróconej osmozy.

W komorach klimatycznych KK i KKS można przeprowadzać badania stabilności produktów farmaceutycznych zgodne z wymaganiami normy ICH Q1A w zakresie generalnych warunków termicznych i wilgotnościowych.

ParametrKomora klimatyczna KK z nawilżaczem ultradźwiękowymKomora klimatyczna KKS z nawilżaczem parowym
zakres temperatury pracy0°C… +60°C0°C… +100°C
zakres temperatury pracy FIT0°C… +60°C
(przy włączonym oświetleniu +10°C…+50°C)
zakres wilgotności względnejobszar “A”obszar “A+B”
woda zasilająca (przewodność)dejonizowana (<1 μS/cm)wodociągowa (125-1250 μS/cm)
źródło wody zasilającej
  • zbiornik na wodę dejonizowaną
  • dejonizator
  • wewnętrzna sieć wody dejonizowanej
  • sieć wodociągowa
odciek
  • kuweta (w zestawie)
  • sieć kanalizacyjna
  • sieć kanalizacyjna
zasilanie
  • 230V 50-60Hz
  • 230V 50-60Hz
  • 400V 50-60Hz
temperatura-wilgotnosc-komory-klimatyczne