Zasilanie Awaryjne
Podtrzymanie zasilania dla bezpieczeństwa wsadu
System zasilania awaryjnego (ZA) zapewnia podtrzymanie zasilania chłodziarek, szaf termostatycznych, inkubatorów z chłodzeniem oraz zamrażarek w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej oraz zabezpiecza przed zakłóceniami w sieci energetycznej.
System pozwala na bezpieczną pracę urządzeń do chwili przywrócenia stabilnego zasilania lub do całkowitego rozładowania baterii. W przypadku przechowywania leków i szczepionek, bateryjne zabezpieczenie pracy chłodziarek farmaceutycznych umożliwia utrzymanie tzw. „zimnego łańcucha”, nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu od 4 do 30 godzin.
Wyposażenie standardowe
- przetwornica z funkcją ładowania akumulatorów
- akumulator(y)
- kółka jezdne z hamulcem
- sygnalizacja wizualna i dźwiękowa
- informująca o stanie pracy
- gniazdo elektryczne typu E (230V)
- instrukcja obsługi w j. polskim
Zasilanie awaryjne ZA może współpracować ze wszystkimi modelami chłodziarek farmaceutycznych i laboratoryjnych oraz szaf termostatycznych (od 70 do 1365 litrów) oraz inkubatorami z chłodzeniem (ILW 240/400/750) i z zamrażarkami ZLN85/ZL-T. Czas pracy na bateryjnym zasilaniu jest zależny od wielkości urządzenia termostatycznego oraz wybranego modelu ZA.
Dlaczego nie klasyczny “UPS”?
Do zasilania awaryjnego zamrażarek i chłodziarek niezbędny jest dedykowany układ podtrzymania bateryjnego, ponieważ jednym z elementów układu chłodzenia jest sprężarka. W momencie uruchomienia sprężarki pobierany jest prąd kilka razy większy od znamionowego, co w klasycznych „UPS-ach” wykorzystywanych do awaryjnego podtrzymania np. komputerów, powoduje wyzwolenie zabezpieczenia i automatyczne wyłączenie. Zasilanie awaryjne produkcji POL-EKO może być przeciążone do 300% przez 20 sekund, co pozwala na swobodny rozruch sprężarki. Dodatkowo, sprężarka wymaga „czystego” sygnału sinusoidalnego na zasilaniu. „UPS-y” zazwyczaj zapewniają napięcie o prostokątnej lub aproksymowanej charakterystyce, która może uszkodzić uzwojenie sprężarki.