Zaznacz stronę
Wstecz

Minerały i Era wielkich tuneli

WSZYSTKO SIĘ ŁĄCZY

Z czym kojarzy Ci się słowo kotwa? Jeśli z mocowaniem i łączeniem to jesteś na właściwym torze. Kotwa nazywana czasami ankrem to chyba najczęściej wykorzystywany element łącznikowy w konstrukcjach budowlanych. Dzięki kotwie możliwe jest uzyskanie stabilnych i wytrzymałych mocowań przeznaczonych do bardzo różnych zastosowań. Można wyróżnić dwa rodzaje kotew:

– mechaniczne, których historia rozpoczęła się w 1934 roku dzięki firmie Rawlplug i obecnie te kotwy są powszechnie używane np. w budownictwie

– wklejane, które pierwszy raz zostały użyte przy budowie Stadionu Olimpijskiego w Monachium 51 lat temu, a które świetnie sobie radzą z drganiami, wibracjami i wyrwaniem, stąd często używane są przy budowie tuneli czy w przemyśle wydobywczym. Na tych skupimy się bardziej.

Kotwy wklejane inaczej chemiczne, bo te będą nas szczególnie interesować, działają dzięki adhezji. Adhezja to nic innego jak powierzchniowe łączenie się dwóch substancji. Polega na przyleganiu do siebie warstw ciał w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych i powstawaniu nietrwałych wiązań chemicznych w łączonej warstwie.

Owo przyciąganie powierzchniowe to działanie pomiędzy mieszanką a ścianą. Sam ładunek klejący składa się mastyki i katalizatora, czyli pewnego utwardzacza. Wszystkie te procesy, zanim wdroży się je do użytku, trzeba odpowiednio przetestować. Testy starzeniowe, testy cieplne, hartowanie próbek to dla branży związanej z kotwami chleb powszedni. Wszystko to brzmi skomplikowanie, ale w praktyce to prosta sprawa.

MINERAŁY I ERA WIELKICH TUNELI

Kotwy są nieodzownym elementem przy budowie tuneli zarówno tych drogowych, jak i kolejowych czy kanałowych. Również górnictwo chętnie sięga po takie rozwiązanie do stabilizacji gruntu, które zwiększają bezpieczeństwo podczas głębienia szybów, drążenia nowych przekopów, czy rekultywacji szybów w górnictwie. Ówczesny świat mocno pędzi do przodu. Rozwój transportu i chęć dotarcia wszędzie i szybko spowodował bum na budowę tuneli.

Tyczy się to zwłaszcza Europy, w której w ostatnim czasie buduje się spora ilość tuneli i wiaduktów (Skandynawia, Austria, Szwajcaria). Dobrym przykładem jest tutaj metro, które posiada każde większe miasto na świecie. Wiele współczesnych metropolii je rozbudowuje, a mniejsze miasta chcą dogonić gigantów i posiadać własny podziemny system transportu zbiorowego. Równie dobrze w ostatnim czasie ma się przemysł wydobywczy. Zwłaszcza wydobycie minerałów i naturalnych zasobów ziemi. Wszystko to łączy firma DSI Underground, która jest ekspertem w dziedzinie górnictwa i drążenia tuneli.

DSI Underground

Pol-Eko-Aparatura miało okazje odwiedzić mikołowski DSI Underground Chemicals sp. z o.o., która jest oddziałem międzynarodowej GRUPY DSI UNDERGROUND, która jest naszym klientem. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1865 roku, kiedy to w Karlsruhe w Niemczech powstała firma Dyckerhoff & Widmann AG. W latach 70-siątych powstały pierwsze firmy DSI, które korzystały z know-how Dyckerhoff & Widmann AG, a w 2000 roku siec DSI tworzyła już ponad 50 spółek. Firma od niedawna jest częścią międzynarodowego koncernu - firmy Sandvik. Jaki jest zakres działania naszego klienta?

DSI Underground jest pasjonatem postępu w technologiach podziemnych. Pomaga swoim klientom pracować szybciej, mądrzej, bezpieczniej i w sposób zrównoważony. Jako wiodący na świecie producent i dostawca kotew skalnych i chemicznych materiałów dla górnictwa, oferuje niezawodne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i wydajność.

Dziennie z zakładu DSI Underground Chemicals wyjeżdża w świat kilkadziesiąt tysięcy ładunków klejowych do kotwienia. Maszyny są w stanie produkować aż 21 metrów ładunku na minutę. Gdzie w tym wszystkim swoje miejsce ma Pol-Eko-Aparatura? Nie gdzie indziej jak w laboratorium.

Zapracowana suszarka

Suszarki laboratoryjne to urządzenia, których wśród naszych klientów nie trzeba szczególnie przedstawiać. Mieliśmy okazję poznać kilka ich szczegółowych zastosowań w badaniach prowadzonych przez użytkowników. Do czego wykorzystuje suszarkę naszej produkcji DSI Underground, w którą wyposażyli swoje laboratorium? Suszarka SLW 53 w DSI nie narzeka na brak pracy, ponieważ przeprowadza w niej bardzo wiele procesów. Między innymi wykorzystywana jest do testów starzeniowych materiału, jakim jest żywica poliestrowa, która jest kluczowym elementem kotwy chemicznej. Przykładowo w temperaturach do 70°C przetrzymuje się materiał w celu zbadania, kiedy osiągnie etap bezużyteczności.

GALERIA

Innymi testami wykonywanymi w urządzeniu są testy wilgotności, w tym przypadku mączek wapiennych. Dla zobrazowania procesu – 100g produktu wsypuje się do odpowiedniego pojemnika i suszy w temperaturze 120°C przez 5 dni, po których sprawdza się ile gram pozostało. Najczęściej przeprowadzane są testy długotrwałe w temperaturze 40°C. Cieszymy się, że dużym atutem dla klienta jest, że suszarka szybko osiąga zadaną temperaturę i jest bardzo intuicyjna. Zaletą urządzenia jest również nowoczesny sterownik umożliwiający np. rejestr zdarzeń, który w przypadku długotrwałych testów daje użytkownikowi pewność, że informacje, kiedy i o której godzinie wystąpiły jakieś wypadki, zostaną zarejestrowane.

TEMPERATURA MA ZNACZENIE

Jak widać po testach przeprowadzanych przez klienta, temperatura ma kluczowe znaczenie. Pytanie, dlaczego? Odpowiedź jest prosta. DSI Underground zaopatruje w swoje produkty klientów na całym świecie. Wśród nich są (poza firmami budującymi tunele) rosyjskie kopalnie niklu, hiszpańskie kopalnie potasu, kopalnie złota w Peru czy kopalnie na kole podbiegunowym.

Ze względu na przeróżne warunki temperaturowe panujące u klientów trzeba dostosować produkt. Każdy ładunek klejowy do kotwienia ma inny czas żelowania w zależności, w jakiej temperaturze będzie pracować. Logiczne, że na kole podbiegunowym z powodu niskich temperatur nastąpi to wolniej. Inne potrzeby mają kopalnie, gdzie temperatura 40°C to codzienność.

Dlatego też wszelkie testy produktów firma przeprowadza we właściwych dla poszczególnych miejsc temperaturach, co umożliwia produkowane przez nas urządzenie.

DSI SCHAUM CHEMIE SPÓŁKA Z O.O.

Poza DSI Underground Chemicals w Mikołowie mieści się również firma DSI Shaum Chemie, która jest obecnie liderem w zakresie produkcji systemów żywic poliuretanowych stosowanych w górnictwie, tunelarstwie i budownictwie podziemnym. Firma produkuje również systemy organiczno - mineralne, fenolowe i mocznikowe.

Żywice chemiczne wykorzystywane są do wzmacniania i konsolidacji górotworu, jak również uszczelniania skał.

DSI Shaum Chemie posiada w swoim laboratorium urządzenia termostatyczne produkowane przez Pol-Eko-Aparatura. Wykorzystują między innymi cieplarkę do testów temperaturowych, czy testów starzeniowych. Wszelkiego typu odczynniki wymagające niższej temperatury przechowywane są w chłodziarce laboratoryjnej. Laboratorium korzysta również z zamrażarki niskotemperaturowej do testów starzeniowych, testów mrozoodporności oraz testów wytrzymałościowych.

Cieszymy się, ze w gronie zadowolonych klientów znalazła się międzynarodowa firma, której produkty wpływają na nasze codzienne życie. Może nie bezpośrednio, ale zapewne nikt nie wyobraża sobie życia bez możliwości przemieszczania się – drogowego przede wszystkim oraz bez korzystania z dobrodziejstw ziemi w postaci surowców mineralnych.