Zaznacz stronę
Wstecz

Leki i upał się nie lubią

Tegoroczna wiosna nie zapowiadała słonecznego lata. Na szczęście na strachu się skończyło. Od pewnego czasu możemy się cieszyć prawdziwym latem z dużą ilością słońca i temperaturami często przekraczającymi 30 stopni. Pamiętamy wtedy o kremie z filtrem, nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nie zapominamy o swoich pupilach i wodzie dla nich, dbamy o lżejszą dietę i właściwym przechowywaniu żywności, ale czy pamiętamy, że leki nie lubią wysokich temperatur i też potrzebują prawidłowego przechowywania latem?

Każdy lek ma na opakowaniu dokładnie zapisany bezpieczny zakres temperatur, w jakich powinien być przechowywany. Najczęściej na etykiecie możemy się spotkać z zapisem:

„przechowywać lek w suchym miejscu, bez dostępu promieniowania słonecznego:

  • w temp. do 25°C (czyli w domyśle w zakresie 15-25°C);
  • w temperaturze pokojowej – to 15/18 do 25°C;
  • w warunkach chłodniczych 10-15°C;
  • przechowuj lek w lodówce, czyli w temperaturze 2-8°C"

Na szczególną uwagę zasługują tutaj leki termolabilne. Charakteryzują się dużą wrażliwością na zmianę temperatury w otoczeniu. Powodem są zawarte w lekach substancje aktywne, które pod wpływem temperatury ulegają rozkładowi bądź zmieniają swoją formę np. czopki czy globulki. Do preparatów termolabilnych zaliczamy m.in. szczepionki czy insuliny.

Jak przechowywać leki w domu?

Łatwo wywnioskować, że odpowiednie przechowywanie leków w czasie upałów w domu jest bardzo ważne. Z tym, że mało, kto z nas o tym pamięta. Wysoka temperatura otoczenia może, bowiem niebezpiecznie zmienić właściwości leków, przez co staną się one niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego starajmy się znaleźć najchłodniejsze miejsce w domu, w zamkniętej szafce blisko podłogi bez dostępu do promieni słońca i odpowiednim zabezpieczeniem przed dziećmi. Pamiętajmy również o tak zwanym zimnym łańcuchu, kiedy kupujemy leki. Warto np. zaopatrzyć się w torbę termiczną, którą łatwo nabyć w aptece i bezpiecznie przewieźć lek do domu. Zadbajmy, by nie pozostawiać leków w nagrzanym samochodzie.

Temperatura, a leki w aptekach i szpitalach

Jeśli jesteśmy już przy aptekach, warto zapytać, jak przechowywane są leki, zanim je kupimy bądź zażyjemy przebywając w szpitalu? Zwłaszcza, że, kupując lek mamy nadzieję, że jest dla nas bezpieczny i nie zmienił swoich właściwości poprzez złe magazynowanie. W aptekach czy szpitalach lekarstwa najczęściej przechowywane są w klimatyzowanych pomieszczeniach, stąd podwyższone temperatury im nie grożą. Leki lubiące niższe temperatury chowane są do odpowiednich lodówek medycznych. Pytanie, co z lekami, które powinny być trzymane w temperaturze pokojowej do 25 stopni, podczas gdy panują upały, a apteka bądź szpital nie posiadają klimatyzacji? Biegniemy z rozwiązaniem – SZAFA TERMOSTATYCZNA. Ktoś zapyta, dlaczego szafa? Odpowiedź jest prosta.

Szafa termostatyczna rozwiązaniem dla aptek i szpitali

Szafa termostatyczna to urządzenie, które pozwala na utrzymanie temperatury niezależnie od temperatury otoczenia – potrafi zarówno schłodzić, jak i ogrzać swoją zawartość. Jej zakres temperatur to od 3°C do 40°C, z możliwością rozszerzenia jej do 70°C. Szafa jest urządzeniem uniwersalnym rozwiązującym problem, który rozważamy. Można do niej bezpiecznie włożyć leki, które wymagają temperatury 15°C oraz te z zakresem do 25°C. Szafa termostatyczna jest lepsza niż klimatyzowane pomieszczenie, bo pozwala na odpowiednie magazynowanie każdego rodzaju leku – czego nie daje klimatyzacja. Przyznajmy też otwarcie – mało, który szpital w Polsce jest klimatyzowany.

POL-EKO-APARATURA w swoim asortymencie posiada aż 10 modeli szaf termostatycznych o pojemnościach od 70 do 1450 litrów. Ciekawe rozwiązanie stanowią urządzenia wielokomorowe (2 komory bądź 3). Możemy wtedy spokojnie połączyć ze sobą 2 lub 3 szafy termostatyczne. Interesującą propozycją będzie połączenie chłodziarki laboratoryjnej bądź zamrażarki laboratoryjnej.

Idealną receptą dla przechowywania leków będzie połączenie chłodziarki laboratoryjnej z szafą termostatyczną. Takie urządzenie będzie uniwersalne i odpowiednio zmagazynuje każdy rodzaj medykamentów. Szafy termostatyczne posiadają wymuszony obieg powietrza, co stanowi dodatkową korzyść dla przechowywanego wsadu. Wybierając urządzenie z drzwiami pełnymi dodatkowo zabezpieczamy wsad przed dostępem do światła.

Ważne, ze wszystkie szafy posiadają opcję drzwi zamykanych na klucz. Atutem naszych urządzeń laboratoryjnych są sterowniki. Mamy do wyboru wersję Smart lub Smart PRO. Oba panele są kolorowe oraz dotykowe. Posiadają bardzo wiele ciekawych funkcji, które ułatwiają pracę i użytkowanie urządzenia. Między innymi warto wyróżnić funkcję Alarm Bar, która wizualnie i dźwiękowo informuje o stanie urządzenia. Quick Change pozwala na szybką zmianę parametrów, a Quick Program na szybkie uruchomienie programu. Sterowniki rejestrują wszystkie zdarzenia i sygnalizują wszelkie nieprawidłowości.

Lato poza upałem i słońcem często niesie za sobą ryzyko gwałtownych burz, które mogą doprowadzić do braku zasilania. Na takie sytuacje też posiadamy rozwiązanie w postaci rejestratora temperatury RT, który poinformuje smsem o braku zasilania, co spowoduje, że leki będą dodatkowo zabezpieczone.

Zdrowie najważniejsze

Nade wszystko cenimy sobie nasze zdrowie. Warto się zastanowić jak przechowujemy leki w domu oraz jak to wygląda w naszej ulubionej aptece, w której się zaopatrujemy. Warto zrobić przegląd domowej apteczki, a na czas letni zmienić jej lokalizację na właściwszą. Na szczęście dzisiejszy świat daje nam wiele rozwiązań byśmy byli bezpieczni i zdrowi. Nie pozostaje nic innego jak tylko w spokoju cieszyć się słonecznym latem.