Zaznacz stronę
Wstecz

Sterylizatory SRW Smart do dezynfekcji maseczek

Sterylizatory SRW Smart do dezynfekcji maseczek

Wszystkie kraje na świecie borykają się obecnie z brakami w zakresie środków ochrony osobistej w systemie opieki zdrowotnej.

W celu ograniczenia tych braków pojawiają się różne wytyczne dotyczące dezynfekcji maseczek - tak aby można było korzystać z nich wielokrotnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford polecają dezynfekcję maseczek N95 w 85°C przez 20 min.

6 maja 2020 w faktach RMF-uo godz. 17:00 pojawiła się informacja na ten temat. Jak podano jest to najlepsza z przebadanych metod!

Sterylizator SRW 115 do dezynfekcji maseczek

TRANSKRYPCJA PODCASTU RMF:

Redaktor:

Maseczki ochronne N95 - najbardziej pożądane w ochronie pracowników służby zdrowia przed koronawirusem, można w wyjątkowych przypadkach stosować wielokrotnie, poddając je dezynfekcji w wysokiej temperaturze. Najnowsze doniesienia naukowców z Uniwersytetu Stanforda przynosi do studia Grzegorz Jasiński. Witam Cię Grzegorzu! To ma być sposób uporania się z brakami tych miasteczek.

Grzegorz Jasiński:

Taki awaryjny sposób. Wiadomo, że powinny być używane jednorazowo. Ale ponieważ wciąż ich brakuje, naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie jak można je zdezynfekować by nadawały się do ponownego, a może nawet wielokrotnego użycia. Kluczową dla ich własności ochronnych warstwę specjalnie uformowanych włókien polipropylenowych poddawano działaniu różnych czynników. Alkohol i wybielacz już po jednorazowym działaniu zmniejszały własności ochronne nawet o połowę. Gorąca para niszczyła maseczkę już po kilku próbach, ultrafiolet sprawdzał się tylko w bardzo precyzyjnie dobranych warunkach. Najlepiej działało przetrzymanie maseczki w temperaturze 85° przez 20 minut. Tak można ją zdezynfekować nawet 50 razy.

Dokument opisujący badania można znaleźć tutaj

Niemiecki rząd, w opublikowanym w kwietniu dokumencie wskazał rekomendacje dotyczące dekontaminacji zarówno maseczek potocznie zwanych „chirurgicznymi” jaki i masek typu FFP2 oraz FFP3, przy użyciu gorącego (65-70°C) powietrza w ciągu 30 minut.

Proces ten można przeprowadzać z standardowych suszarkach / sterylizatorach laboratoryjnych.

Oryginalny dokument można znaleźć tutaj

Jedynymi miejscami, gdzie nie można ponownie używać sprzętu ochronnego (nawet odkażonego) są sale operacyjne. Natomiast na co dzień, podczas codziennych obowiązków szpitalnych, czy w lecznictwie stacjonarnym, nadaje się on idealnie.

Zgodnie z rekomendacjami niemieckiego rządu:

Maski MNS potocznie zwane „maskami chirurgicznymi” Cel: ochrona osób trzecich (nie osoby noszącej), a zatem przede wszystkim ochrona pacjenta. Te maski są używane w większości placówek opieki zdrowotnej. W przypadku zastosowania do ochrony zewnętrznej w codziennej pracy na oddziale, w przychodniach lub placówkach opiekuńczych, ponowne użycie jest możliwe. Wymagane jest użycie spersonalizowane. W przypadku zastosowania na sali operacyjnej lub w chirurgii interwencyjnej ponowne użycie zasadniczo nie jest możliwe. Odkażanie jednorazowych masek możliwe jest przy użyciu suchego ciepłego powietrza (w temperaturze 65-70°C, przez 30 minut)

Maski oddechowe jako osobiste wyposażenie ochronne, chroniące przed korona-wirusami, z funkcją filtra (maski FFP 2 i FFP 3)
W przeciwieństwie do medycznych masek na twarz, te maski służą do ochrony użytkownika. Maski te są obowiązkowe w celu ochrony personelu medycznego. Odkażanie masek możliwe jest przy użyciu suchego ciepłego powietrza (w temperaturze 65-70°C, przez 30 minut).

Jako największy polski producent urządzeń laboratoryjnych chcielibyśmy zaproponować Państwu nasze sterylizatory gorącym powietrzem, które stanowią idealne rozwiązanie dla dekontaminacji masek.

Aby maksymalnie ułatwić zadanie, przygotowaliśmy specjalny program:

Program do sterylizacji maseczek dla SRW część 1
Program do sterylizacji maseczek dla SRW część 2

Proponujemy trzy modele:

SRW 115 SMART (poj. 115 l) SRW 180 SMART (poj. 180 l) seria limitowana wymiary jak SLW 180 SMART SRW 240 SMART (poj. 245 l)

Wszystkie urządzenia posiadają wyświetlacz temperatury oraz programator czasowy. Mają również rejestrację, czyli jest pełna dokumentacja przeprowadzonego procesu (czas trwania i temperatura).

Każde urządzenie posiada również blokadę drzwi - blokada aktywuje się automatycznie w momencie uruchomienia programu. Daje to pewność, że nikt nie „dołoży” żadnych maseczek w czasie trwania procesu (czyli wszystkie maseczki przejdą kompletny cykl odkażania).

W czasie jednego cyklu można odkazić następującą ilość maseczek:

Jeden cyklMaseczki chirurgiczneMaseczki FFP2, FFP3, N95
SRW 115 Smart150 szt.48 szt.
SRW 180 Smart264 szt.80 szt.
SRW 240 Smart300 szt.135 szt.

Do sterylizatorów proponujemy specjalne stelaże umożliwiające optymalne wypełnienie urządzeń maseczkami.

Przykład dla modelu SRW 115 SMART:

Wersja na maski chirurgiczne

Stojak na maski chirurgiczne SRW
Rysunek SRW 115 ze stojakami na maski chirurgiczne

Wersja na maski FFP2 oraz FFP3

Stojak na maski FFP2 oraz FFP3 SRW
Rysunek SRW 115 ze stojakami na maski FFP2 oraz FFP3

Wersja na maski N95

Stojak na maski N95 SRW
Rysunek SRW 115 ze stojakami na maski N95

Jeden pełny cykl (z załadunkiem, rozładunkiem i nagrzewaniem urządzenia) można przeprowadzić w ok. 1 h.

Czyli w ciągu jednego dnia można odkazić następującą ilość maseczek:

W ciągu 12hMaseczki chirurgiczneMaseczki FFP2, FFP3, N95
SRW 115 SMART 1 800 szt.576 szt.
SRW 180 SMART 3 168 szt.960 szt.
SRW 240 SMART 3 600 szt.1 620 szt.

Inwestycja w sterylizator SRW Smart zwraca się już po jednej dobie użytkowania,
a dodatkowo można znacząco obniżyć koszty utylizacji zużytych maseczek!